Bugun...

Belediyelerimiz Müflis Tüccar Gibi

 Tarih: 30-07-2019 13:43:00

Kayseri’nin Türkiye Cumhuriyeti’nden daha önemli konuları olduğunu belirten Belediye yetkililerine sesleniyorum:

Evet, Kayseri’nin önemli konuları daha doğrusu çözüm bekleyen önemli sorunları var. Örneğin yıllardır alt yapı bitti şimdi prestij projelerinde diyen belediye yetkililerinin bitti dediği, sorun olmadığını anlattığı altyapı konusu var. Kayseri'ye Şehri-Derya projesi ile Deniz getireceğini söyleyen eski belediye başkanı sayesinde alt yapı yetersizliğinden baştan sona Şehri-Derya oldu. Yağmur yağmazsa sorun yok ama yağmur yağarsa Allah yardımcımız olsun. Bunların ‘iş bilirlikleri’ sayesinde vatandaş artık yağmur yağmasın diye duaya çıkmaya başladı.  Yani bitirdiklerini söyledikleri alt yapı bitik durumda…

 

Belediyelerimiz sadece alt yapı değil, ekonomik olarak da, müflis tüccar misali batık durumda… AKP iktidarının 17 yıldır yaptığı gibi AKP belediyeleri de iş bilmezliklerini, sürdürdükleri saltanatın faturasını vatandaşa kesmeye devam ediyorlar. Borçsuz belediye masalı bitti şimdi borçları kapatmak için ellerindeki değerleri satıyorlar. Türkiye’nin ilk elektrik şirketlerinden biri olan ve hisselerini bir bölümü kamuya ait olan elektrik şirketinin satmayı planlıyorlar. Melikgazi Belediyesi elindeki daireleri satışa çıkartıyor. Peki, onlarda satılınca ne olacak? Önemli olan elimizdeki değerleri satmak değil, israf düzeninden, yandaş güdümlü politikalardan vazgeçmektir ve şeffaf olmaktır.

 

Halkın iradesinin gasp edilerek, tekrarlatılan İstanbul Seçimleri için 90 otobüs tahsis edildi. AKP’nin bu etkinliği kimin cebinden çıktı? Partinin mi, yoksa belediyenin mi? Yine belediye başkanlarımız bu seçim için Kayseri’yi sel götürürken, İstanbul’da oy avcılığı yapıyorlardı. Bu masraflar kendi hesabınızdan mı yoksa belediyelerin hesabından da mı karşılandı? Tüketiciler Birliği Başkanı haftalardır ziyaret adı altında KASKİ yetkililerinin Umre ziyareti yaptığını söylüyor, kimseden bir yanıt yok. Belediyelerimiz bu sorulara yanıt verebilecek kadar şeffaf olmalıdır.

 

Bundan da önemlisi sorunu ve çözümün ne olduğu bilmek gerekiyor. Ama AKP çözümün değil, sorunun parçası olduğunu her fırsatta gösteriyor. Bir yanda iktidarıyla muhalefetiyle tüm kesimler insanların doğdukları yerde doymaları gerektiğini belirtip, bu konuda projeler açıklarken AKP Milletvekili Sayın Hülya Nergis, marifetmiş gibi köylüyü bitirmekle övünüyor. “İktidar olmak demek, her şeyden sorumlu olma makamı, çözüm üretme makamı olmak demektir” diyen Sayın Nergis, köylünün bu hale gelmesinin sorumlusu kim? Sayın Nergis, “İstihdamda çağ atladık” diyor. İstihdam da tersine çağ atladığımız ve işsizlikte rekorlar kırdığımız doğrudur.

 

Evet, birilerine göre Kayseri’nin Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin belediyelerimizin tabelasında yerini almasından öncelikli sorunları olabilir. Ama Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin tabelalarda yerini alması çözüm bekleyen sorunları çözmemek için bir gerekçe olamaz. Ben bir kez daha Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Memduh Büyükkılıç’a bu konuda vermiş olduğu sözü hatırlatıyorum. İl Başkanımız Sayın Ümit Özer, iddiaların aksine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tabelasında Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin olduğunu açıkladı. Sayın Büyükkılıç hala ikna olmadıysa, belediye bütçesinden değil kendi cebimden masrafları karşılayarak Sayın Başkana İzmir’e gitmeyi ve Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin olup olmadığını yerinde tespit etmeyi teklif ediyorum.

  Bu yazı 756 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI