Bugun...

Dijital Bankacılıktan Dijital Bankaya

 Tarih: 16-03-2021 13:13:00
Mehmet Ayhan Küçüktaş

Günümüzde korona virüs salgını nedeniyle yaşanan kısıtlama ve tedbirler bankacılık ve sermaye piyasalarında dijitalleşmenin önemini bir kez daha ortaya koydu.

 

Teknolojinin de yardımıyla bankalar müşterilerine dijital kanallardan işlem yapmalarını teşvik ederek teşviklerini  ve mevcut limitlerini artırdı.

 

Dijital bankacılık,  içinde bulunduğumuz bilgi çağında müşterilere hayatı daha kolay hale getirmek amacıyla banka şubelerine gitmeden, dijital kanallar aracılığı ile cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi araçları kullanarak işlem yapabilme imkanı sunan bir bankacılık teknolojisidir.

 

Dijital bankacılık kullanarak; Para transferi (Havale, EFT), hesap işlemleri, ödeme işlemleri (şans oyunları ödemeleri, kredi ödemeleri, fatura ödemeleri, kurum ödemeleri), kredi kartı işlemleri (ekstre görüntüleme, borç ödeme, limit arttırma, sanal kart oluşturma), yatırım araçları işlemleri (Döviz, fon, hisse senedi) gibi birçok işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 

Elbette ki dijital bankacılık sadece müşteriler açısından değil, bankalar açısından da oldukça önemlidir. Aslında iki yönlü fayda sağlayan bir sistemdir. Dolayısıyla win-win terimini dijital bankacılık için de kullanabiliriz. Zira dijital bankacılık sayesinde hem banka müşterileri zamandan ve enerjiden kazanmış olur hem de bankanın  işlem yükünü azaltmış olur. Bu nedenle bankalar müşterilerini dijital bankacılık kullanmaya teşvik ederler. Ülkemizde de dijital bankacılık kullananların ve bu teknolojiden faydalananların sayısı her geçen gün artmaktadır.

 

Önümüzdeki günlerde, BDDK ve Merkez Bankası'nın bir süredir üzerinde çalıştığı Dijital Bankacılık ile ilgili düzenlemelerin hayata geçeceğini bekliyoruz.

 

Bu dönemde, 5411 sayılı Bankacılık Yasası'nda oldukça radikal bir değişiklik yapılarak, şubesiz ve sadece dijital ortamda hizmet verecek bankaların kurulmasının önü açılacak.

Pek çok kuruluşa dijital bankacılık lisansı verilmesini bekliyoruz.

 

Yeni sistemde bankaların, reklamlarda  kullandığı, internet ve cep bankacılığından oldukça farklı olarak karşımıza çıkacaktır. Sonuçta sektöre yeni girecek dijital bankaların personelsiz ve şubesiz olması maliyet açısından  finans sektöründe  faaliyet gösteren mevcut bankalarla  ciddi rekabet edeceği, sonucunu çıkarmaktadır.

 

Sonuç olarak hem hizmet kalitesi, hem maliyet açısından kazanan bankacılık müşterisi olacaktır.

  Bu yazı 4064 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI