Bugun...

“Ülkenin Geleceği Gençlere Emanet”

 Tarih: 19-05-2021 11:34:00
Mehmet Uzel

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolaysıyla mesaj yayımladı. Başkan Büyükkılıç, “Ülkenin geleceği gençlere emanet” dedi. Büyükkılıç yaptığı açıklamada şunları söyledi:

”Bu aziz topraklar, ecdadımızın canları pahasına gösterdiği olağanüstü ve onurlu mücadele ile vatan olmuştur. 1002yıl önce Malazgirt ovasında,602 yıl önce İstanbul surlarında,106 yıl önce Çanakkale’de,102 yıl önce Samsun limanında ve 5yıl öncede 15 Temmuz da,hep bu onurlu mücadelenin yansımalarını görürüz. İnanıyoruz ki, bu mücadele Türk gençliği var olduğu sürece devam edecektir. Ülkenin geleceği gençlere emanet”

 

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca gençliği en fazla önemseyen dünya liderlerinden biriydi. O hep gençlere güvendi ve inandı. Bu nedenle de Ulusal Kurtuluş Savaşını başlattığı 19 Mayıs 1919 tarihini gençlere armağan etti.

 

Mustafa Kemal Atatürk, “Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal yıkımların yarattığı uyanıklığın ve bu sevgili yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. Bu sonucu Türk Gençliğine armağan olarak bırakıyorum, bütün ümidim gençliktedir” demişti.

 

19 Mayıs 1919’un 102 yılını idrak ediyoruz. Dile kolay 102 yani bir asrı dahi geçmiş. Bugüne kadar taze, bugüne kadar yeni. Ne de kolay gelip geçmiştir, değil mi?  Bugün öyle unutulacak ve savsaklanacak bir gün değildir. Bugün 626 yıl önce üç kıtaya hükmetmiş bir imparatorluğun  son adamı ile Türkiye Cumhuriyetinin ilk adımının sözlü mutabakatının eyleme geçiş günüdür..19 Mayıs her yıl övgü şeklinde kutlanmış bir gençlik bayramı olarak hafızalarda kazınmıştır..

 

Osmanlı İmparatorluğunun 27 Halifesi ve 36 Padişahı son adamı Vahdettin ile Türkiye Cumhuriyetinin ilk adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün mutabakatı olmasaydı tarih bugün acaba ne yazardı?

Yetişmekte olan gençliğimizin bunları bilme hakkının olduğuna inanıyoruz. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919’un tarihi izdüşümlerinde halkımızla paylaşılmasına yardımcı olacak  programlarda yapılmalıydı diye düşünüyoruz..

 

Daha düne kadar resmi tarihe göre Vahdettin’in vatanı özelde İngilizlere genelde ise ihtilaf devletine satmaya çalışırken Mustafa Kemal Atatürk, vatanı kurtarma amacıyla kırık dökük bir motorla İstanbul’dan kaçarak ve de deniz yolunda büyük tehlikelere geçirerek Samsun’a ulaşarak Kurtuluşu başlatmıştır.

 

Yıllarca 19 Mayısı böyle anlatılmıştı. Birini vatansever yapmak için diğerini vatan haini yapma gereği duyulmuştu. Oysa ne Vahdettin  ne de Mustafa Kemal  haindi. İkiside vatanseverdi ve ikisininde ortak paydası vatanı kurtarmaktı fakat yöntemleri farklıydı...

  Bu yazı 5463 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI