Bugun...

Türkiye’nin İlk Kedi Kasabası Kayseri’de Kuruluyor…

 Tarih: 29-06-2021 10:55:00
Mehmet Uzel

Türkiye’nin İlk Kedi Kasabası Kayseri’de Kuruluyor…

Evet, Kayseri Hayvanlar konusunda Türkiye’de hep ilk yapıyor. Bunun yanında söz verip de yapmayan Belediye Başkanları da var… Bunlardan İlk Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın geçtiğimiz yıllarda 1000 hayvanı içerisine alan 10 bin metre kareye yakın, ”Pati Kasabasını” yaptı. Hemen akabinde gene Türkiye de ilk “Pati Mezarlığını” yaptı.

 

Aynı şekilde Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, şimdi Erkilet Beldesine 500 e yakın kedinin yaşayacağı “Kedi Kasabası” yapılıyor. Yakında hizmete açılacağını söyleyen Çolakbayrakdar, her yıl hayvan Ambulansı ve Hayvan toplama araçlarını yenileyerek son sistem araç ve gereçler donatılmış bu araçlarda çalışan Belediye Personeli, Kayseri Veterinerlik Fakültesinde eğitim almış personeller çalışmaktadır. Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu’da Hayvanlar konusunda saha çalışmalarına hızlı başladı, ama hızı kesildi. Besleme üniteleri, su kapları tamamen boş bulunmakta bu ünitelerinin temizlikleri bile hayvan severler tarafından yapılmaktadır.

 

Gündemin nabzını tutmayı seviyorum. Gazete manşetleri bugünlerde kediler, kedicikler, pisiciklerle dolu. Geçtiğimiz günlerde Talas’da bir kediye tecavüz eden iki ayaklı mahlukat, kediyi ölüme terk etmiş, Üniversiteli iki genç bu kediyi veterinere götürerek hayatını kurtardılar.

Ben burada Kayseri Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’e, bir sormak isterim. Kayseri de “Haydi” teşkilatı kurulmadı mı? Kuruldu da hayvan severlerin haberimi yok? Bu konuda İçişleri Bakanlığına Hayvan Severler şikâyetlerini iletecekler.

 

Gerçek kediler dört ayaklıdır. İki ayaklı kediler ise sahte ve yapay olanıdır. Onların isimlerini, kirli oyunlarını alet edenlere nazire olsun diye yazıyorum. Hayvanları kendilerine alet edip, onları isminden, sıfatından piar yapmaya çalışan insanlardan nefret ettim. Zavallı ve gerçek kedilerin bir isimleri bile yoktur. Sokaktaki kedilerin hepsi sadece “pisipisi” dir. Ama şimdi Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “kedi kasabasına” gelen bütün kedilere isim ve çip takılacağını söyledi..

 

Değil lüks yaşamak bir dilim kuru ekmek ve suya hasretlerdi. Ne evleri ne de villaları vardı. Oraya buraya, köşeciklere, araba kaputlarına sığınıp yaşıyorlardı. Öldüklerinde bir mezarları bile yoktu. Çoğunun son adresi ya bir çöp kamyonu ya da bir çöplüktü. Hiç bir şeyleri yoktu ama haysiyetli onurlu ve kibirli hayvanlardır kedi… İki ayaklı olanlarına nispet. Bazen yolun ortasına paramparça bedenleri ile ölü bir kediler görürüm. Üzerinde kim bilir kaç araç geçen. İçim sızlar. Özenle, saygı ile kaldırır toprağa koyarım. Yaşarken bile onları can değil de çöp olarak görenleri artık hiç yadırgamıyorum.

 

Kötülüklerle yaşanan bu dünyada o amansız ölüm bir gün insanoğlunun kapısını da çalacak. Hz. Mevlana’nın dediği gibi orada bir hesap günü kurulacak.

Çocuklarına hayvanları birer pislik torbası gibi tanıtan anne ve babaları bilirim. Çocukları onlara eziyet ederken zevkle izleyen mürekkep yalamış goya anne babaları bilirim.

 

Sayın Çolakbayrakdar, Sayın Mustafa Yalçın, Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç, Çevre Koruma Daire Başkanı Buket Ergine, Ayrıca sürekli sahada besleme yapanları koordine eden Burhanettin Bacak, şahsım ve hayvan severler olarak sizlere sonsuz teşekkürler.

İnsan olabilmek zor zanaat. İNSAN SEVMEYE BAŞLADI MI; YAŞAMAYA DA BAŞLAR...

  Bu yazı 4962 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI