Bugun...

"Babam Bu Sene Kurban Kesecek Mi?"

 Tarih: 18-07-2021 22:18:00
Mehmet Uzel

 Bayram öncesi güzel şeyler düşünmek, moral verici sözler söylemek istiyorum. Yaşamım boyunca Kurban bayramını hep farklı görmüşümdür. Bir tuhaf gelir bu bayram bana. Kan akıtılır, binlerce, milyonlarca hayvan kesilir.. Kesilirken asla bakamam. Çocuklara da baktırılması doğru görmem. Âmâ özellikle bazı aileler tam tersini yaparlar..

 

 Çocuklar için bir şey daha var tabii. Kurban kesilen ailelerin çocuğu ile kesemeyen ailelerin çocuğu. En kötüsü komşular keserken, çocuğumuzun sessizce onları izlemesi. O ailenin çocuklarının heyecanla kurban kesimi sırasında yarı oyun, yarı merak içinde hareketli görüntülerini sessizce izlemeleri. Size bir şey diyememeleri. Söyledikleri tek şey, kurban bayramı öncesi, annelerine "babam bu sene kurban kesecek mi?" demesi. Sonra eski adetler çerçevesinde sizin kesmediğinizi bilen komşu ve tanıdıkların eve et göndermesi. Nedense çocukluk yıllarımızda kurban denilince aklıma ilk gelen şey bunlar olur. Birde kurban kesen ama etleri fakir fukaraya dağıtmayanlar gelir aklıma. Paylaşmayan bencil komşular çıkmaz aklımdan...Bakarsın balkonlara boy boy sucuklar asılır.

 

 Şimdiki bayramlar da eskisinden farkı yok aslında. Kesemeyenler çoğunlukta elbette. Hiç değilse yarım veya bir kilo et alayım da kavurma yapalım veya pikniğe gidip çocuklara kebap yapalım diye çırpınan babalar var. Elbette eskiye göre yardım kuruluşları çoğaldı, tespit ettiklerine et gönderiyorlar. Ama Kayseri'yi örneklersem, fakir sayısı o kadar çok ki hepsinin nasiplenmesi imkânsız haliyle. Bu arada kredi kartıyla kurban kesenler de var içimizde. Her şey de olduğu gibi, sonrasını düşünmeyip, sadece hanıma ve çocuklarını bayramı zehir etmeyelim diyerek riske giren babalar var. Bunlara Suriyelileri de ekmeliyim. Durumları iyi olanlarda, sokaklarda para dilenen, çöp konteynerlerinin başında nöbet bekleyenleri yok sayamam. Özellikle akşam saatlerinde o konteynerlerin başında çocuklarıyla bekleyenler, lokantaların önünde kendilerine verilecek atıklara ümidini bağlayanlar var şehrimizde. Onlarda Kurban bayramını geçirecek ama nasıl, ne şekilde siz hesap edin artık..

 

 Birde bayramları farklı geçinenler var. Tatilciler yani. Kimileri kesip giderler, kimileri hiç kesmezler. Kimileri kestirir yardım kuruluşlarına veririler. Haaa... İyi ki aklıma geldi, kurbanlarını bağışlarken bazı yardım kuruluşlarına veya çakmalara dikkat edin lütfen. Bu konuda büyük suistimal yapılıyor. Bağışlarınız o kuruluşlar, dernekler veya vakıflar adıyla faaliyet gösteren bazılarını ceplerine gidiyor. Bunun örneklerini çok görüyoruz ve yargılanıp ceza alanları biliyoruz. Bunu da hatırlatmak istedim  tabii. Tek dikkat etmemiz geren şey, o kuruluş, dernek veya vakıfların yöneticilerinin kim olduğu. Kentte tanıdık ve bildik simaların yönettiği kuruluşlar ilk tercihimdir. Bu kurban işi çok detaylı. Yazmakla bitmez elbette. Ama bu vesileyle sizlerle paylaşmak istedim..

  Bu yazı 5435 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI