Bugun...

Hacı Babamı Gene Kızdırdılar; “İmam Efendi 30 Ağustos’un Adını Anmak Zorundasın"

 Tarih: 29-08-2021 13:42:00
Mehmet Uzel

Gene Hacı Babamın tansiyonunu çıkardılar…"Bu hafta Cuma namazında vaaz veren imam, herkese rahmet okudu Atatürk ve gazi arkadaşlarının adını bile anmadı. Ulan sen o mihrap çıkıp rahat rahat konuşuyorsan Atatürk sayesinde konuşuyorsun, utanmaz herif, bu adamların arkasında namaz bile kılınmaz. Çünkü asıllarını inkâr ediyorlar” dedi.

 

Hacı babam; 30 Ağustos 1922 de zaferle taçlanan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile Anadolu işgalden kurtarılmış, milletimiz hürriyet ve bağımsızlık içinde yaşama onuruna kavuşmuştur. Eşine rastlanmayacak bir mücadele örneği vermiş olan milletimiz içinde olduğu yokluk ve yoksulluk döneminde dahi hiç bir ülkenin boyunduruğu ve esareti altında yaşamayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir. İmam efendi.

 

Diyanet İşleri Başkanlığının 30 Ağustos Zafer Bayramı için verilen cuma hutbesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Mustafa Kemal Atatürk'ten bahsedilmemesi cami de bulunan bazı vatandaşlarca protesto edildi. Cami cemaatinde bulunan vatandaşlar," Hangi görüşte olursanız olun, Atatürk'ün ve 3O Ağustosun adını anmak zorundasınız" diyerek mihrapta cuma hutbesinde bulunan cami imamını uyardılar.

 

Benimde cuma namazını kıldığım camide, vatandaşlar "30 Ağustos'ta elde edilen zaferin vatan topraklarının kurtuluşunda büyük bir önemi olduğu söyleyen vatandaşlar,"19 Mayıs 1919 öncesi ülkemiz Sevr anlaşması ile parçalanmış ve yönetilmez duruma gelen ülkemizin topraklarının yeniden kazanıldığı 30 Ağustos'u çok önemli buluyoruz. Vatan ve Toprak sevgisi bizi bugünlere getirdi. Eğer 30 Ağustos olmasaydı, bu ülkede yaşar durumda değildik. Bir başka kültür, inanç burada hâkim olacaktı.30 Ağustos bundan önceki süreçte, ülkenin kurtuluşunda emeği olan başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anmamız lazım. Onları hiç bir zaman unutamayız. Atalarımızın o günkü mücadelesi olmasa bu ülkede olmayacaktı zamanlarda yunan ordusunun da bulunup, ülkemize ihanet eden manda sevdalıları vardı. Her dönem kendi çıkarlarını düşünüp, vatanın geleceğini yok sayanlar olmuştur. Onlar ülkemizi arkadan hançerlemiştir, onları lanetliyoruz" dediler.

 

Camilerde okutulan cuma hutbesinde 30 Ağustos, Atatürk ve silah arkadaşlarının adının anılmaması şehrimiz de bazı camilerde protesto edildi. Bizler inançlarımızı en üst seviyede yaşayan bir toplumuz, İnançsız insan, meyvesi olmayan kuru bir ağacın gölgesinde yaşar gibidir. Evet, Zafer haftası içerisinde kılınan cuma namazı öncesi hiçbir hutbede, Atatürk ve silah arkadaşlarınındı, geçirilmedi.

  Bu yazı 2726 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI