Bugun...

Bu Sefer Gerçekten Aynı Gemideyiz…

 Tarih: 26-12-2020 17:09:00
Orhan Karakoçluoğlu

Her şey bir yana tüm dünya insanlığı Corona virüs yüzünden kurbanlık koyun gibi adeta bulaş sırasını bekliyor.

 

Kimin ne zaman bulaş yaşayacağı belirsiz.

Çevremde hijyen, mesafe ve maske hassasiyetine titizlikle uyan birçok dostum virüse yakalanmış, kimi halen illet ile cebelleşirken, kimi ise bu illetten yeni kurtulmuş ama bir daha bulaşacak mı endişesiyle yaşıyor.

Böylesine büyük bir salgında tüm dünya umudunu aşıdan gelecek iyi haberlere odaklamış durumda.

Halbuki bilim çevreleri bir yıl öncesinden gelinecek noktanın similasyonunu yapmış ve ülkeleri uyarmıştı.

 

Virüs ile ilgili genel bir izalasyon tüm dünyayı kurtaracak durumdayken sadece ekonomiler bahane edilerek insanlık virüsün kucağına atıldı.

 

Paranın insan sağlığının önüne geçtiği gerçeği malesef ki gelişmiş ülkelerde bile en aç gözlü şekliyle yaşanmaktadır.

 

Bu illet tüm dünyada uygulanacak 21 günlük izalasyon ile kaynağında yok edilerek normal yaşama geçilebilecek imkan varken insanlar ekonominin vahşi doyumsuzluğuna kurban edilmiştir.

 

Acaba dünyayı yönettiği söylenen üst akıl mı bu illeti labaratuvar ürünü olarak insanlığa musallat etti diye düşünmeden edemiyorum.

 

Yüzbinlerce insan yaşamını yitirirken, bu denli sessiz ve basit tedbirler ile süreci sürdürülebilir yapmaya çalışılması şüpheleri kuvvetlendiriyor.

 

Dünyanın daha başlangıçta top yekün ve eş zamanlı olarak 21 günlük izolasyon ile bu illetten kurtulması tercih edilmeyip bulaş hızına katkı yapılmıştır.

 

21 günlük izolasyonun mali yükünü her devlet kaldırabilecek durumdaydı. Oluşacak ekonomik yükü kaldıramayacak olan ülkelere ve insanlara kominal anlayış ile destek olarak işin bu rakteye  gelmesi önlenmeliydi.

 

Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında milyonlarca insanı bilerek ölüme gönderilmesi düşünüldüğünde ise sanki bu duyarsızlığın sebebini daha iyi anlıyoruz.

Kanaatim o ki; bu işin tozu dumanı dindiğinde senaryo daha iyi anlaşılacağı kanaatindeyim.

 

Çin'de adını bilmediğimiz bir kişinin ilk başta hastalanması ile başlayan süreç önce bir bölgeye oradan da tüm insanlığa yayıldı.

 

Akla şaşkınlık veren konu ise dünya bu denli bir sıkıntı altında mücadele ederken savaşlar durmuyor, parti kongreleri durmuyor, seçimler durmuyor, futbol maçları seyircisiz oynanırken mitingler durmuyor, pretosto gösterileri durmuyor.

 

Maalesef ülkemizde bundan farksız bir savrulma ile aciz duruma düşüyor. (Açılışlar, siyasi partilerin kongreleri, toplantıları, toplu ibadetler, tatil keyfi, alışveriş dürtüsü maalesef maalesef maalesef....

 

Yüce Allah tüm dünya yöneticilerine akıl, fikir, vicdan, merhamet versin...

  Bu yazı 9174 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI