Bugun...

Tarım ve Hayvancılık Adına Heyecanlıyım

 Tarih: 22-06-2020 12:22:00
Orhan Karakoçluoğlu

Kocasinan coğrafyasına baktığımız zaman tarımın başkenti olabilecek bereketli ve şanslı topraklarda yaşadığımızı görüyoruz.

 

İki vilayete komşu büyük bir metropol görüntüsünün yanında, kırsal yaşantısı ve köyleri ile bir bambaşkalık arz eder.

 

Kızılırmağın boydan boya yarıp geçtiği ilçede ırmak üzerinde iki şahane baraj da ırmağın ve bölgenin değerini artırıyor.

 

İlçemiz yine termal kaynaklar açısından da şanslı bir coğrafyaya sahiptir.

 

Endemik tarımsal çeşitlilik olarak Cırgalan biberi, Gömeç fasulyesi, Erkilet üzümü ve yine üzüme bağlı pekmezi ve kedibacağı, Yemliha (Yamula) patlıcanı yine ünü ilçe ve vilayet sınırlarını aşmış ürünlerimizdir. 

 

İlçemiz topraklarında kurulu olan şeker fabrikası, ayrıca et kombinaları, sucuk, pastırma, salam, sosis, kavurma gibi et ürünlerinin işlenip üretildiği Karpuzatan mevkiinde konuşlu firmaların olması başka bir değerdir.

 

Tertemiz toprakları bulunmaz iklimi ile dört mevsimin yasanabildiği yüce Allah'ın adeta hediyesi bir bölgemiz var.

 

Kocasinan marka bir kent olacaksa hiç şüphe yok ki tarımsal değerleri ve bu değerleri işleyen sanayi kuruluşları ile bir marka olmalıdır.

 

Tarım ve hayvancılık hiç zaman kaybetmeden Kocasinan belediyesi eli ile yeniden planlanıp, paydaşları ile yepyeni hedeflere, amaçlara yönlendirilmelidir.

 

Yaşamımızın en önemli değeri olmaz ise olmazımız gıdadır.

 

Önce Kocasinan da üreticiyi, hemen arkasıra Kocasinan da ikamet eden hemşehrilerimizi sonra Kayseri tamamı ve civar vilayetleri bu kaliteli ve uygun fiyatlı gıda ürünlerimiz ile buluşturmak hem bölgemiz ekonomisine hemde belediyemiz bütçesine çok değerli katkılar sunacaktır.

 

Büyük bir madenin üzerinde oturuyoruz, ama doğru işleyecek organizasyonları da zaman geçirmeden, dünyanın ve ülkemizin içine gireceği gıda kıtlığı başlamadan tedbirlerimizi almamız gerekmektedir.

 

Önümüzdeki günlerde konuya ilişkin Kocasinan belediyesinde ilgili girişimlerimize belediye meclisimiz içerisinde millet ittifakı bileşenleri olarak başlayacağımızı sevinerek ifade etmek istiyorum.

 

Orhan Karakoçluoğlu Kocasinan Belediye Meclis Üyesi

  Bu yazı 15634 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI