şişli escort


DSÖ, Maymun Çiçeği İçin Küresel Acil Durum İlan Etti
Tarih: 23-07-2022 20:46:49 Güncelleme: 23-07-2022 20:46:49 + -


Dünya Sağlık Örgütü (WHO), maymun çiçeği virüsünü ‘küresel sağlık acil durumu’ ilan etti. Karar, Dünya Sağlık Örgütü'nün acil durum komitesinin virüsle ilgili ikinci toplantısında alındı.

facebook-paylas
Tarih: 23-07-2022 20:46

DSÖ, Maymun Çiçeği İçin Küresel Acil Durum İlan Etti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) maymun çiçeği vakalarının Avrupa ve ABD'de artmasının ardından acil durum komitesini topladı. Komitenin virüsle ilgili ikinci toplantısında, maymun çiçeği virüsü ‘küresel sağlık acil durumu’ ilan etti. DSÖ Genel Direktörü Dr.Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüsün 75 ülkede 16 binden fazla vaka raporlandığını açıkladı. DSÖ'nün 20 Temmuz'da yaptığı son açıklamaya göre şu ana kadar virüs nedeniyle tamamı Afrika'da olmak üzere 5 can kaybı yaşandı. Türkiye de ise ilk maymun çiçeği vakası 30 Haziran’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştı.

 

Ghebreyesus, “Virüse dair bilimsel kriterler, deliller ve diğer türlü bilgiler yetersiz olup bizi birçok bilinmezin içinde bırakmıştır” ifadesinde bulundu. Maymun çiçeği virüsünün Covid-19 gibi solunum yoluyla değil yakın fiziksel temasla bulaştığı biliniyor. DSÖ, acil durum komitesinin virüsle ilgili ikinci toplantısında maymun çiçeği virüsünü ‘küresel sağlık acil durumu’ ilan etti. Söz konusu kararla maymun çiçeği virüsü için en üst seviye alarm verilmiş oldu.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI