Bugun...

Rabia Naz Soruşturmasında Takipsizlik Kararına İtiraz

Giresun Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderilmek üzere İstanbul Savcılığı'na takipsizlik kararına itiraz dilekçesi sunan İstanbul Barosu Rabia Naz Komisyonu, soruşturmanın seyrini değiştirebilecek noktaları da sıraladı.
facebook-paylas
 Tarih: 29-07-2020 12:41:51

Rabia Naz Soruşturmasında Takipsizlik Kararına İtiraz

İstanbul Barosu Rabia Naz Komisyonu, 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili soruşturmaya takipsizlik kararı verilmesine  itiraz etti.

Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili adli tıp raporlarında çelişkiler olduğunun altını çizen avukatlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yerleşik içtihatları gereği Rabia Naz’ın mezarının açılması ve kemiklerin filminin çekilerek bu hususta ayrıca uzman raporu düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Avukatlar, Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili haberdar edilen savcının olay yerine giderek inceleme esnasında hazır bulunmadığını, böylece elde edilebilecek delillerin korunamadığını, gözden kaçtığını veya kaybolduğunu da belirtti.

Savcının olayın şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçmesine karşın, Rabia Naz’ın kıyafetlerinin ailesine teslim edilmesi talimatı verdiğini hatırlatan avukatlar, kıyafetleri kriminal incelemeye derhal göndermemesi sonucu delillerin niteliğinde bozulmalar meydana geldiğini kaydetti.

Avukatların soruşturmada yapılmasını talep ettiği işlemler şöyle:

Binanın yan tarafından fındıklık alana düşme veya atlama konusunda Rabia Naz’ın fiziksel özellikleri ile benzer bir maket ile canlandırma yapılsın ve rapor hazırlansın. 

Rabia Naz’ın mezarı açılarak kemik kırıklarının yönünün tespiti için röntgen çekilsin. 

Adli Tıp raporları arasındaki çelişkiler giderilsin, olaya ilişkin bütün ihtimallerle ilgili çatı ve zemin arasındaki mesafe gözününde bulundurularak yeni bir rapor hazırlansın.

Rabia Naz’ın fındıklık alandan bulunduğu yere kadar sürünmesi durumunda vücudunda ve giysilerinde olması beklenen izler ve yaralanmalarla ilgili bilimsel mütalaa alınsın.

Tanık beyanları arasındaki çelişkiler giderilsin, Mehmet Ali Somuncuoğlu’nun şüpheli sıfatıyla ifadesi alınsın. 

Rabia Naz’ın yaralı bulan tanık M.K.’nin ifade değişikliklerinin altına yatan maddi gerçek ortaya çıkarılsın. 

Delil karartan ve görevi kötüye kullanan kamu görevlileri hakkında cezai soruşturma açılsın.

 

 


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI