Bugun...

Sistemden Memnun Musunuz?

 Tarih: 10-08-2020 13:31:00  -   Güncelleme: 10-08-2020 13:33:00
Kenan Akpınar

Gelin sizlerle bir anket çalışması yapalım ne derdiniz Anketimiz in konusu herhangi bir ülkenin partili bir Cumhurbaşkanı hakkında olsun Bu Türkiye ya da başka bir ülke olması fark etmiyor sadece yetki ve salahiyetleri elinde bulunduran yetki ve sorumlulukları vs olsun. Buyurun o zaman başlayalım.

Şimdiye kadar okuduğum gördüğüm en sade ve anlaşılır bilgilendirme. 1. Cumhurbaşkanının taraflı olmasını, bir partinin genel başkanı olmasını doğru buluyor musunuz? (Madde 101) EVET ( ) HAYIR ( )

 

2. Cumhurbaşkanının eşini, oğlunu, damadını ya da seçilmemiş herhangi bir kişiyi sayı sınırlaması olmaksızın yardımcı ve bakan olarak atayabilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 106) EVET ( ) HAYIR ( )

 

3. Cumhurbaşkanlığı makamının hastalık, yurtdışına çıkış ya da ölüm gibi nedenlerle boşalması durumunda halkın seçmediği bir cumhurbaşkanı yardımcısının ülkenin başına geçerek tüm yetkileri kullanabilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 106) EVET ( ) HAYIR ( )

 

4. Cumhurbaşkanının kendisini yargılama yetkisine sahip tek mahkeme olan Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinden 12 sini bizzat atamasını, 3 üyeyi de genel başkanı olduğu parti aracılığı ile Meclis’te seçtirmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 159) EVET ( ) HAYIR ( )

 

5. Aynı zamanda bir parti lideri olan Cumhurbaşkanının, hakim ve savcıları atayan, görevden alan ve görev yerini değiştiren HSYK’nın 13 üyesinden 6’sını doğrudan kendisinin atamasını, 7’sini ise partisinin çoğunluğu elinde bulundurduğu TBMM’ye seçtirmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 159) EVET ( ) HAYIR ( )

 

6. Cumhurbaşkanının hem partisinin il başkanını, hem valiyi, hem de mahkeme heyetini atamasını doğru buluyor musunuz? ( Madde 101, 104, 159) EVET ( ) HAYIR ( )

 

7. Bir partinin üyesi/tarafı olan cumhurbaşkanının atadığı hakim ve savcıların, yani adaletin bağımsız ve tarafsız olacağını düşünüyor musunuz? (Madde 159) EVET ( ) HAYIR ( )

 

8. Yüzde 51 ile seçilmiş cumhurbaşkanının yüzde 100 oyla seçilmiş meclisi feshedebilmesini doğru buluyor musunuz? (Madde 156) EVET ( ) HAYIR ( )

 

9. Cumhurbaşkanının tek başına OHAL ilan edebilmesini, OHAL süresince ülkeyi kararnamelerle yönetmesini, Cumhurbaşkanı istemedikçe meclisin toplanmamasını doğru buluyor musunuz? (Madde 119) EVET ( ) HAYIR ( )

 

10. Halktan toplanan vergilerden oluşan bütçenin nerelere harcanacağını Cumhurbaşkanının tek başına karar vermesini doğru buluyor musunuz? (Madde 161) EVET ( ) HAYIR ( )

Umarım bu anketimizin. Sonuçlarını ülkemizin bugünkü siyasi iktidarın ve partili Cumhurbaşkanı hakkında bir düşünceniz olmuştur ve sonuçları beraber ülkemize ne kadar zarar verdiğini sizlerde oylarınızla katkıda bulunmuşsunuzdur.

 

  Bu yazı 50683 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI