Başkanlar, Kadim Kent Kayseri’ye Hayran Kaldı

Kayseri’de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın ev sahipliğinde düzenlenen Yerel Yönetimler İstişare Toplantısı’na katılan, aralarında Yerel Yönetimler Başkan Yardımcıları ile üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu Gaziantep, Samsun, Ordu, Trabzon, Şanlıurfa, Erzurum, Balıkesir, Denizli ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanları, farklı medeniyetleri bağrında barındıran Kadim Kent Kayseri’den hayranlıkla ayrıldı.
 Tarih: 20-06-2021 15:02:22
Başkanlar, Kadim Kent Kayseri’ye Hayran Kaldı

Tarihi ve kültürel geçmişiyle geçmişten geleceğe bir köprü görevi üstlenen ve dört bir yanından adeta tarih fışkıran Kayseri, 3 gün süren ve yerel yönetimler açısından özel önem taşıyan toplantılara ev sahipliği yaptı.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin başkanlığında Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın ev sahipliğinde Cuma günü Kayseri’ye gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcıları ve belediyelerin genel sekreterleri dahil üst düzey yöneticiler 3 gün boyunca önemli toplantılar gerçekleştirdi, şehri yakından tanıma fırsatı buldu.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, büyüyen ve gelişen Kayseri’de yerel yönetim çalışmalarını kapsamlı bir şekilde konuklarına aktarırken, özellikle yerel yönetimler yasası kapsamında önemli görüş alış verişinde bulunuldu.

 

ERCİYES’TE TELEFERİK İLE ZİRVE YAPIP, YÜKSEK İRTİFA MERKEZİ’NDE PENALTI ATIŞI YAPTILAR

Başkan Büyükkılıç’ın yakından ilgilendiği konuklar, Kayseri’nin incisi, Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden Erciyes Kayak Merkezi’nde incelemelerde bulunup, teleferikle zirveye çıktılar. 9 farklı ilden gelen misafirlere, gastronomi merkezi olma yolunda ilerleyen Kayseri’nin mutfak kültürünün zenginliği olan yerel ve yöresel yemeklerden de ikram edildi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Erciyes Master Planı kapsamında Erciyes’in 12 ay aktif bir şekilde değerlendirilebilmesine yönelik projelendirilen Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’ni gezen başkanlar, burada penaltı atışı yapmayı da ihmal etmediler.

 

TARİHİ KAYSERİ KALESİ’Nİ VE KAYMEK SERGİSİNİ GEZDİLER

Ticareti, endüstrisi, sağlığı, gastronomisi, turizmi, tarihi ve doğa güzellikleriyle bir cazibe merkezi olan Kayseri’yi daha yakından tanıma fırsatı bulan misafirler, Anadolu'daki ilk tıp fakültesi olarak bilinen Gevher Nesibe Medresesi’ndeki Selçuklu Müzesi’ni ziyaret ettiler. Ardından Hititler, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine damga vuran ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kültür ve sanat merkezine dönüştürülen tarihi Kayseri Kalesi’nde incelemelerde bulunan misafirler, KAYMEK tarafından açılan el emeği, göz nuru eserlerin yer aldığı sergiyi gezdiler.

Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibinin konserini de vatandaşlarla birlikte keyifle dinleyen Başkanlar, Sanatçılar Sokağı’nı da ilgiyle inceleyerek kültür ve sanat dolu dakikalar yaşadı.

 

PASTIRMA VE SUCUK SATIŞI YAPAN ESNAF ZİYARET EDİLDİ

Başkanlara, Başkan Büyükkılıç tarafından Kayserispor Store’dan forma hediye edilirken, pastırma ve sucuğun anavatanı olan kentte esnaf ziyaret edilip, anavatanında pastırma ve sucuk ikram edildi.

“BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’IN TECRÜBESİ İLE BÜYÜK GAYRETİNE ŞAHİT OLUYORUZ”

Ayrıca başkanlar, 3 günlük dolu dolu Kayseri ziyareti ile ilgili görüşlerini aktardılar. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın tecrübesi ve birikimi ile Kayseri’nin yaşam kalitesi için büyük gayret gösterdiğini belirtti. Kayseri’de yerel yönetim anlayışına övgüler yağdıran Şahin, şöyle konuştu:

 

“Kayseri’ye geldiğimiz zaman belediyeciliğin geldiği noktayı gösteriyor. 1994 yılında cumhurbaşkanımızın başlattığı yerel yönetim anlayışının nasıl taçlandığını, nasıl sürdürülebilir kıldığını, bir medeniyet, tarih, ticaret şehri olan Kayseri’nin nasıl bir turizm şehrine, nasıl farklı bir yerel kalkınmanın ana mimarına dönüştüğünü görüyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Başkanımızın da büyük bir tecrübesi var, hem parlamento tecrübesi, hem ilçe belediye başkanlığı, oradan aldığı tecrübe ile büyükşehir vizyonu ile Kayseri için, Kayserililer için, Kayseri’nin yaşam kalitesi için büyük bir gayret gösterdiğine şahit oluyoruz. Bütün ekibini tebrik ediyorum, Kayseri halkını da sevgiyle, hürmetle selamlıyorum.”

 

“ALINACAK O KADAR ÇOK DERS VAR Kİ…”

Kayseri’ye daha önce de geldiğini ve her geldiğinde başka bir eserle karşılaştığını anlatan Başkan Şahin, “Zaten Erciyes, bir dağın, bir turizme nasıl dönüştüğünü, bir şehir ekonomisine nasıl dönüştüğünü gösteren büyük bir mucizedir. Oradan alınacak o kadar çok ders var ki, kapasitesine baktığımız zaman, Kayseri’ye gelen turistlere baktığımız zaman şehir ekonomisi için büyük ilham veriyor. Kayseri’de çok özel ürünler var, bambaşka bir Kayseri lezzeti var, başkanımız mutfak sanatları merkezi açıyor, uluslararası alana tanıtıyor. Lezzet muhteşem, sunum muhteşem, mutfağı sanata dönüştüren bir alt yapı var, tebrik ediyoruz” şeklinde konuştu. 

 

“ETKİLENMEMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Kayseri’den örnek alınacak çok şey olduğunu ve çok etkilendiğini ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da, “Burada çok güzel işler yapılmış ve istikrarın ne güzel sonuçlar doğurabileceğini gördük. Gerçekten çok güzel hizmetler yapmışlar, Kayseri adına Türkiye’ye kattıkları değerden dolayı teşekkür ederim. Etkilenmemek mümkün değil, Kayseri’ye önceden de defalarca gelmiştim, çok etkilendim, örnek aldığımız çok şey var” dedi.

“KAYSERİ TÜRKİYE İÇİN BİR ŞANS”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise, Kayseri’nin Türkiye için bir şans olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Daha önce Kayseri’de yaşamıştım, ilk noterliğime İncesu ilçesinde başlamıştım. Kayseri bir medeniyet şehri, kendini geliştirmiş bir şehir. Burada bu toplantının olması da ayrı bir değer taşıyor. Kayseri’den alacağımız, öğreneceğimiz, Şanlıurfa’mıza taşıyacağımız çok değerler var. Ayrıca Kayseri’nin insanını yakından tanıdık, hayırsever, çalışkan ve yatırım düşünen insanlar. Bu şehir benim nazarımda mutlu bir şehir. Mehmet Özhaseki bakanımız öncülüğünde bir toplantı düzenledik, Özhaseki bakanımız da Kayseri’ye büyük değerler katmış. Şunu da ifade edeyim, Kayseri ticareti ile tanınan şehir ama çok güzel siyasetçiler yetiştirmiş, bunu da görüyoruz, demek ki birbirini tamamlıyor. Kayseri’nin yolunun açık olmasını diliyor, Türkiye için bir şans olduğunu düşünüyoruz.”

 

“KAYSERİ GERÇEKTEN PARLAYAN BİR YILDIZ, İMRENİLECEK İDEAL BİR ŞEHİR”

Kayseri’nin imrenilecek bir şehir olduğunu ifade eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da, “Kayserimiz gerçekten imrenilecek bir şehrimiz, üreten, çalışkan insanların olduğu şehir. Kayseri örnek şehirciliğin yapıldığı yerlerden birisi, çok güzel eserler var. Yapılmış, güzel icraat ve yatırımlar var. Başta Mehmet Özhaseki olmak üzere, önceki ve sonraki belediye başkanlarımızın emekleri var, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Zolan, Kayseri’nin hem bölgesinde hem ülkede parlayan bir yıldız ve ideal bir şehir olduğunu vurgulayarak, “Kayseri gerçekten parlayan bir yıldız, hem bölgesinde hem ülkemizde çok güzel bir şehir, ideal bir şehir halindedir. Erciyes, ülkemizin kayak turizmi anlamında göz bebeklerinden birisi, büyükşehir belediyemiz çok güzel yatırımlar yapmış. Yerinde görmek anlamında da bu toplantılar çok yerinde. Kayseri’de yerinde görülecek örneklerden birisi, bunlardan çok fayda elde edeceğiz, sağ olsunlar güzel bir ev sahipliği yaptılar, Sayın bakanımız Mehmet Özhaseki beye ve değerli Memduh Büyükkılıç başkanımıza çok teşekkür ediyorum, Kayseri’nin yolu açık olsun” ifadelerini kullandı.

 

“TİCARETİN, SANATIN MERKEZİ, TEK KELİMEYLE MUHTEŞEM”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Kayseri’nin çok sevdiği bir şehir olduğunu, daha evvel Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı iken Yamula Barajı’na doğalgaz gelmesi gibi bütün çalışmalara bakan olarak katıldığını hatırlatarak, “Şimdi şehirdeki değişiklikler muhteşem, Özhaseki beyin, Memduh beyin yaptığı çalışmalar harikulade, çok etkilendik. Hem gurur duyduk, hem de güzel çalışmaları örnek alacak şekilde inceledik, çok sevdiğimiz şehirden, çok mutlu ayrıldık. Kayseri kadim bir şehir, 6 bin senelik geçmişi var, her yönüyle örnek şehir, ticaretin, sanatın merkezi, tek kelimeyle muhteşem” şeklinde konuştu.  

 

“TEBRİKE ŞAYAN BİR DURUM, ÇOK GÜZEL BİR KENT”

Kayseri’de yapılan hizmetlerin tebrike şayan bir durum olduğunu söyleyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kayseri ile Erzurum’un Selçuklu şehirleri olduğunu, aynı değerlere sahip iki belediye olarak gördüklerini belirterek, “Şehirde AK Partili belediyelerin neler yaptığını zevkle geziyor, izliyoruz. Hakikaten tebrike şayan bir durum, çok güzel bir kent, hem bir tarih, kültür kenti, hem kayak şehri, kış şehri, aynı zamanda sanayi şehri, tarım ve hayvancılık şehri olarak da biliyoruz. Kayseri’mizin sanayileşme, ihracat, tarih, kültür, sanat ve spor şehri olma yolunda önemli adımlar attığını görüyoruz” dedi.

 

“KAYSERİ ROL MODEL OLABİLECEK GÜZEL BİR ŞEHİR”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kayseri’nin belediyecilik ve hizmetler bakımından rol model olabilecek güzel bir şehir olduğunun altını çizerek, “Kayseri’yi gördüğümüzde temiz bir şehir, bakımlı bir şehir, belediyecilik hizmetleri bakımından güzel hizmetler almış bir şehir. Memduh başkanımıza ve ondan önceki belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Kayseri tarih itibariyle kadim bir şehirdir. Malatya ile de hukuku olan bir şehirdir. Melikgaziler, Battalgaziler, Hasangaziler, Hüseyingaziler, Anadolu’yu anayurt yapma sürecini birlikte takip etmişlerdir” diyerek, Kayseri ile Malatya’yı kültür ve sosyal birliktelik olarak yakın bulduğunu söyledi.

 

“DÜNYADA EN İYİ LOKASYONLARDAN BİRİSİ ERCİYES”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kayseri’nin kadim bir şehir olduğunu, özellikle yerel yönetimlerde şehircilik, kültür, çevre ve alt yapıda birçok örnek çalışmalara imza atmış bir şehir olduğunu söyledi. Kayseri’nin iyi motivasyonu olduğunu anlatan Demir, “Kayseri, Türkiye’miz için hem sanayi, hem ticarette birçok alanda örnek olan bir şehir. Kayseri’nin iyi bir motivasyonu var. Erciyes çok önemli, Kayseri turizm alanında çok yaygın, çok etkin bir potansiyeli var. Sahamızı gezdik, futbol takımlarının kamp yaptığı bir şehir haline döndü. Bu konu ile ilgili dünyada en iyi lokasyonlardan birisi Erciyes, Kayseri gelişmesine emin adımlarla ilerliyor” dedi.

 

“HER GELDİĞİMİZDE KALBİMİZİN, GÖNLÜMÜZÜN HUZURLA DOLDUĞU BİR ŞEHİR”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise Kayseri ziyareti ile ilgili duygularını şu sözlerle ifade etti:

“Her geldiğimizde kalbimizin, gönlümüzün huzurla dolduğu bir şehir burası, eşimle beraber geldik, istişare toplantısının yanı sıra şehri kısmen yaşama imkânı bulduk. Memduh başkanımızın misafirperverliği dillere destan, kendisine de çok yakışıyor. Farklı mekânlarda Kayseri mutfağını deneyimleme imkânı bulduk, zengin mutfağı olduğuna şahit olduk, etkilendik. Kayseri’nin alt yapısı, üst yapısı, yerel yönetimler anlamında şehrin son durumu göz kamaştırıcı, bende de hayranlık uyandırdı, kendi şehrimde de uygulamak üzere örnek aldığım bazı özel çalışmaları da gördüm. Çok güzel bir şehir olarak hafızalarımıza kazındı.”

  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YEREL Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 40 26 8 6 89 44 84 +45
2 Galatasaray 40 26 8 6 80 36 84 +44
3 Fenerbahçe 40 25 8 7 72 41 82 +31
4 Trabzonspor 40 19 7 14 50 37 71 +13
5 Sivasspor 40 16 7 17 54 43 65 +11
6 Hatayspor 40 17 13 10 62 53 61 +9
7 Alanyaspor 40 17 14 9 58 45 60 +13
8 Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 60 +12
9 Gaziantep FK 40 15 12 13 59 51 58 +8
10 Göztepe 40 13 15 12 59 59 51 0
11 Konyaspor 40 12 14 14 49 48 50 +1
12 Başakşehir FK 40 12 16 12 43 55 48 -12
13 Çaykur Rizespor 40 12 16 12 53 69 48 -16
14 Kasımpaşa 40 12 18 10 47 57 46 -10
15 Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 45 -4
16 Antalyaspor 40 9 14 17 41 55 44 -14
17 Kayserispor 40 9 17 14 35 52 41 -17
18 BB Erzurumspor 40 10 20 10 44 68 40 -24
19 MKE Ankaragücü 40 10 22 8 46 65 38 -19
20 Gençlerbirliği 40 10 22 8 44 76 38 -32
21 Denizlispor 40 6 24 10 38 77 28 -39
Takım O G M B A Y P AV
1 Adana Demirspor 34 21 6 7 64 27 70 +37
2 Giresunspor 34 21 6 7 54 25 70 +29
3 Samsunspor 34 20 4 10 58 30 70 +28
4 İstanbulspor 34 19 8 7 62 34 64 +28
5 Altay 34 20 11 3 66 39 63 +27
6 Altınordu 34 17 8 9 58 45 60 +13
7 Keçiörengücü 34 17 10 7 49 28 58 +21
8 Ümraniyespor 34 14 11 9 46 43 51 +3
9 Tuzlaspor 34 14 15 5 46 53 47 -7
10 Bursaspor 34 14 16 4 56 57 46 -1
11 Bandırmaspor 34 12 16 6 48 51 42 -3
12 Boluspor 34 12 16 6 38 41 42 -3
13 Balıkesirspor 34 9 17 8 35 53 35 -18
14 Adanaspor 34 9 18 7 44 55 34 -11
15 Menemenspor 34 7 14 13 38 62 34 -24
16 Akhisarspor 34 8 20 6 36 59 30 -23
17 Ankaraspor 34 6 20 8 33 61 26 -28
18 Eskişehirspor 34 1 25 8 23 91 8 -68
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/08/2021 Adana Demirspor vs Fenerbahçe
 15/08/2021 Altay vs Kayserispor
 15/08/2021 Antalyaspor vs Göztepe
 15/08/2021 Başakşehir FK vs Alanyaspor
 15/08/2021 Beşiktaş vs Çaykur Rizespor
 15/08/2021 Fatih Karagümrük vs Gaziantep FK
 15/08/2021 Giresunspor vs Galatasaray
 15/08/2021 Hatayspor vs Kasımpaşa
 15/08/2021 Sivasspor vs Konyaspor
 15/08/2021 Yeni Malatyaspor vs Trabzonspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/08/2021 Balıkesirspor vs Boluspor
 15/08/2021 Bursaspor vs Adanaspor
 15/08/2021 Denizlispor vs Bandırmaspor
 15/08/2021 Gençlerbirliği vs Eyüpspor
 15/08/2021 İstanbulspor vs Manisa FK
 15/08/2021 Keçiörengücü vs Altınordu
 15/08/2021 Kocaelispor vs Ümraniyespor
 15/08/2021 Menemenspor vs BB Erzurumspor
 15/08/2021 Tuzlaspor vs MKE Ankaragücü
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/05/2021 1877 Alemdağspor 0 - 0 Edirnespor
 01/05/2021 Arnavutköy Belediye 0 - 0 Diyarbekir Spor
 01/05/2021 Manisaspor 1 - 2 Ofspor
 01/05/2021 Artvin Hopaspor 1 - 0 Fatsa Belediyespor
 01/05/2021 Kızılcabölükspor 0 - 1 Yeşilyurt Belediyespor
 01/05/2021 Nevşehir Belediyespor 1 - 2 Çankaya FK
 01/05/2021 1928 Bucaspor 3 - 0 Antalya Kemerspor
 25/04/2021 Ofspor 0 - 0 Arnavutköy Belediye
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
ŞANS OYUNLARI
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI