Bugun...

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin’den hakem heyetine tepki

TÜKETİCİLER Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Kayseri'de bir vatandaşa bankanın 80 bin TL'lik kullandığı konut kredisine ilişkin 545,71 TL ekspertiz ücretinin haksız tahsil edilmesine göz yumduğunu iddia ettiği Hakem Heyeti’ne tepki gösterdi.
facebook-paylas
 Tarih: 20-07-2020 13:55:26

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı  Şahin’den hakem heyetine tepki

Haber-Foto: Şeref KAHRAMAN - TÜKETİCİLER Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Kayseri'de bir vatandaşa bankanın 80 bin TL'lik kullandığı konut kredisine ilişkin 545,71 TL ekspertiz ücretinin haksız tahsil edilmesine göz yumduğunu iddia ettiği Hakem Heyeti’ne tepki gösterdi.

Kayseri'de yaşayan sağlık memuru Eren Gürpınar, bankadan 80 bin TL'lik konut kredisi kullandı. Bu krediye ilişkin banka tarafından 545,71 TL ekspertiz ücreti tahsil edildi. Gürpınar, ücretin haksız yere kesildiği iddiasıyla paranın iadesi için tüketici hakem heyetine başvurdu. Hakem heyeti Gürpınar’ın talebini reddetti. Gürpınar bunun üzerine, Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak, bankadan davacı oldu. 1'inci Tüketici Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme, bankanın ekspertiz işlemini yaptığına dair dosyaya herhangi bir fatura sunamadığından davayı kabul ederek, tüketici hakem heyetinin kararını iptal etti. Mahkeme, Gürpınar’ı haklı bularak, ekspertiz ücreti olarak alınan 545,71 TL'nin iadesine karar verdi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, sendika üyeleri ile birlikte Merkez Kocasinan Kaymakamlığı önünde konu ile ilgili basın açıklaması yaptı.

“BİZ BU DURUMA ASLA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Bankaların tuzaklar kurduğunu söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, şunları söyledi: “Geçenlerde bir banka, bir vatandaşa konut kredisi veriyor. İsteseniz de istemeseniz de banka ekspertiz ücreti alıyor. Almış olduğu bu işlemden döküm verirken tüketiciye ekspertiz ücreti yazmıyor. Tüketici, Kocasinan Kaymakamlığı hakem heyetine geliyor, ‘benden ekspertiz ücreti kesildi’ diyor, hakem heyeti ‘yok almamış’ diye reddediyor. Bankalar vergi kaçırıyor, bankalar tüketicilerden almış olduğu ekspertiz ücretini kendi adına fatura ettiriyor. Bununla ilgili mahkeme kararı çıkardık. Mahkeme, ‘tüketici adına fatura kesilmemişse para iade edilmelidir’ diye karar veriyor. Kayseri 1. Tüketici Mahkemesi, hakem heyetinin verdiği kararın yanlış olduğunu söyleyerek kararı iptal ediyor. Bu uygulama maalesef devam ediyor. Biz bu duruma asla sessiz kalmayacağız. Böyle devam ederlerse tepkimiz artarak sürecek.”

Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI