Bugun...

VAY BOYDAK HOLDİNG’İN HALİNE

facebook-paylas
 Tarih: 27-11-2017 10:31:10  -   Güncelleme: 30-03-2018 21:01:10

VAY BOYDAK HOLDİNG’İN HALİNE

Vay ki hem de ne vay. 1 yılı aşkın bir süredir genç birinin kontrolüne verilen ve denetim mekanizmalarının harekete geçirilip denetlenmediği Boydak Holding, artık ülkeye kattığı ekonomi ve üretim ile değil, maalesef ‘kirli’ ilişkilerin yaşandığı, kol gezdiği bir utanç holdingi olarak anılacak! Kayyum olarak atanan Ertunç Laçinel’in görevden alınmasıyla ilgili basında yer alan haberler okurlara maalesef yolsuzluk/hortumculuk yapıldığı algısını uyandırıyor! 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası verilen kararla hiçbir belge olmadan Boydak kardeşlerin tamamı hakkında ‘FETÖ’cü kararı verilmiş, hüküm çoktan kesilmiş! Kayseri’nin en büyük üretim tesisine (34 ayrı marka) sahip olan Boydak Holding’e Kayyum atandı. Bütün kardeş ve amca çocuklarının ortak olduğu bir holdinge TMSF kanalıyla el konuldu. Şirketlerin tamamı 6 Ekim 2016 tarihi itibariyle, yalnızca bir şirketin karı tutarındaki parayı hayatında görmemiş biri, 34 şirketten oluşan holdingin başına getirildi.

Holding ürünlerinin yurt içi ve yurt dışındaki kalitesi tartışılmayacağından uluslararası toplumla güven ve dostluk ilişkisi zamanında kolayca yakalanmış. Hal böyle olunca da marka değeri artan holding her geçen gün dünyanın her kıtasında mağaza sayısını artırmış. Üretim alanını genişlettikçe genişleten holding, yalnızca Kayseri’de 14 bin insanı istihdam eder boyuta gelmiş. Atanan kayyuma zaten işleyen çark teslim edilmiş. Yani kayyum bir şey yapmasa da holdingin değeri bütün dünyada yara almadan, zarar görmeden artıyor.

Yıllık kar oranı milyarlarca dolar tutarında olan holdingin başına getirilen Ertunç Laçinel ve kendine sadakat edeceğinden kuşku duymadığı ekibi, hiçbir denetlenme olmayacağını bildiğinden rahat ama yine de önlem almayı ihmal etmeden yerel ve ulusal düzeyde yönetici, gazeteci, hukukçu ve müfettişlerden oluşan birçok kişiyle yakın dostluk ilişkisine girmiş. Dostların hepsi kendi alanlarında üzerlerine düşeni büyük bir sadakat çerçevesinde yerine getirmişler. Yaklaşık 13 ay kadar görevde kalan Laçinel kayyum olarak atandığı CEO görevinden alındı. Laçinel’in dostları kestikleri fatura karşılığında aldıkları dudak uçuklatan rakamlarla şimdilik sadakat yolundan şaşmıyor. Zira birkaç gündür basında yer alan haberlere ve edindiğim duyuma göre Laçinel’in kendisi çoktan sadakate ihanet etmiş. 

Kayyum olarak atandığı makamı ve oturduğu koltuğu görevde kaldığı 13 ay boyunca kirletmiş! “Kral gibi hareket etmiş.” Zira rüyada dahi göremeyeceğiniz rakamlar sizin imzanız olmadan hiç kimse tarafından kullanılamıyor. Yani CEO Laçinel’in onayı olmadan hiç bir para hiçbir yere aktarılamıyor. Holdingden üzerinize düşen maaş oranından çok daha fazlasına sahip olma arzusunun sizi içten içe eritmesine izin vermeden dışarıdan kuracağınız ilişkilerinizle bu rakamları lehinize çevirebilir. Her onay kontrol gerektireceğinden bunu yapmaktan başka çareniz yok. Bu rakamlarla oynamak tek başına bir kişinin başarabileceği bir şey olamaz. 

İlla ki bir ekibe ihtiyaç olacak. 13 ay boyunca yanınızda taşıdığınız, yani dışarıdan kurduğunuz büyük ekibiniz, dostlarınız sizin Slovakya’da oğlunuzun isim ve soy isminin baş harflerinden oluşan bir isimle şirket kurmanıza katkı koymuş. Bravo dostlarınıza! AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet, ''Atanan CEO'lar kral gibi hareket edemez. Onların görevleri, ekonomik bir biçimde şirketlerin zarara uğratılmadan idaresini sağlamak. Kayseri'den Boydak Holding'den kulağıma kötü şeyler geldi. Bu durumu da Başbakanımıza anlattım. Gereğinin yapılmasını istedim.'' Demişti. 

Her yerde muhbiri olan ve kuş uçsa duyan ama ne hikmetse holdingde dönen kirli dolaptan haberi olmayan, sizden aldıkları rakamlarla başlarını kuma gömmeyi başaran gazeteci dostlarınıza gerçekten bravo. Bakın görevden alındınız bunu dahi yazamadılar! İşte bu yüzden bravo. Bakın işte siz görevdeyken holdingin bir faaliyeti olmasa bile çarşaf çarşaf haber yapan bazı ajans temsilcisi, gazete ve televizyon sahipleri siz görevden alınınca tek kelime etmediler! Vicdanlarını cüzdanlarının arasına sıkıştıran ve yazdığından değil, yazmadığı haberden para kazanan gazeteci müsveddesi turnusol kağıtları sadakatin adresini değiştirmeye hazırlanıyor. İşte bu yüzden bravo onlara. Tek sadakati para olan dostlarınız istedi aslında görevden alınmanızı istedi. 

Çünkü onlar sizden alabileceği rakamları aldılar. İçerideki kokuyu duydular ve sizi yukarıya paraya sadık dostlarınız sattı. Onlar haber verdiler yukarıdakilere holdingde olan biteni. Sen “Kral gibi hareket ettin” ve senin gibi kaç kayyum daha var. Vicdanların askıya alındığı bir dönemde yalnızca sana değil hiçbir kayyuma güven duyulmamalı. Denetlenmeyen yerden pislik akar. Akan pislik an olur gün yüzüne çıkar. Hem de üzerini her örtenle birlikte çıkar. Kayyumu denetlemeyenler pisliğe ortak olanlardır.
Tolga YILMAZ


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI