Bugun...

CHP Kurultay ile Neleri Değiştirecek?

 Tarih: 24-07-2020 14:11:00
Kenan Akpınar

İstanbul sözleşmesi, Ayasofya cami ve CHP kurultayı Toplumsal muhalefetin olmadığı; erkek egemenlik sistemin hakim olduğu ve dini motifli siyasi iktidarın hakim olduğu Türkiye’de kadın cinayetleri durmaksızın devam ederken, İstanbul Sözleşmesi de son haftalarda en fazla konuşulan konulardan biri olduğu ve yaşanan kadın cinayetleri ile bir kere daha önem kazanmış olmaktadır.

Konuşulan gündem maddelerinden birine dönüştü. Kadınların yaşamı için hayati öneme sahip olan bu sözleşmenin neden önemli olduğunu Kadın cinayetleri; İstanbul sözleşmesi , Ayasofya ve Cumhuriyet Halk partisi 37 .Olağan Genel kurulu ile aynı döneme denk gelmesi Toplumun ufkunu açabilecek yada siyasi iktidarın Baskısı; tutuklanan Gazeteciler ; KHK‘larla işten atılan insanlar; Sosyal medyada yapılan eleştirellere karşı tahammülleri olmayan bir siyasi iktidar ve Türkiye’nin cumhuriyet değerlerini yok eden bir siyasi anlayış ve iki yıl içerisinde iflas eden cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi. Türkiye’de kadın cinayetleri durmaksızın devam ederken, İstanbul Sözleşmesi de son haftalarda en fazla konuşulan konulardan biri olduğu ve yaşanan kadın cinayetleri ile bir kere daha önem kazanmış olmaktadır.

 

Konuşulan gündem maddelerinden birine dönüştü. Kadınların yaşamı için hayati öneme sahip olan bu sözleşmenin neden önemli olduğunu Cumhuriyet değerlerini ötekileştirerek; dini motifler üzerine kurgulanmaya başlanan bir sisteminde Türkiye gerçeği ile bağdaşmayan bir anlayışın zorlanması ise Türkiye’de sözde var olan; ama özünde ise tek bir inanca dayalı ılımlı islamın dayatılması ile Türkiye’nin içine sürüklendiği bu son durumda ancak; Toplumsal muhalefetin birleştirici gücü ile mümkün olur.

 

Cumhuriyet Halk Partisinin 37. Kurultayı; Türkiye’de işlenen kadın cinayetlerinin son bulması için bir fırsattır. Cumhuriyet Halk Partisinin 37. Kurultayı; Türkiye’de yok edilen Cumhuriyet değerlerine sahip çıkılması için bir fırsattır. Cumhuriyet Halk Partisinin 37. Kurultayı; Türkiye’de yok edilen Parlamenter sistemin daha da güçlendirilmesi ve milletin egemenliğinin kılınması için bir fırsattır. Cumhuriyet Halk Partisinin 37. Kurultayı; Türkiye’de insan hak öve özgürlüklerin daha da pekiştirilmesi için bir fırsattır. Cumhuriyet Halk Partisinin 37. Kurultayı; Türkiye’de her kes için yaşam hakkı ve demokrasinin yerleşmesi için bir fırsattır. Cumhuriyet Halk Partisinin 37. Kurultayı; Türkiye’de ana dilde eğitim ve eşit yurttaşlık hakkının verilmesi için bir fırsattır. Cumhuriyet Halk Partisinin 37. Kurultayı; Türkiye’de Başta Hain FETÖ darbecilerin her türlü darbelere karşı Türkiye’nin uluslararası arenada liyakat sahibi bir anlayışla yönetilmesi için bir fırsattır. Cumhuriyet Halk Partisinin 37. Kurultayı; Türkiye’de esnaf, çiftçi köylü köylü emekçi; alın teri ile geçinenlerin haklarını alabilmesi için bir fırsattır. Kısaca; Cumhuriyet Halk Partisinin 37. Kurultayı; Türkiye’de yeniden milli ruhu canlandıracak bir kadro seçimi ile Anadolu’nun yeniden yapılanması için bir fırsattır. Eğer; Cumhuriyet Halk Partisinin 37. Kurultayı “Sadece ben im olsun başka kimse olmasın “anlayışı ile Bir kurultay yapacaksa Türkiye Cumhuriyeti’nin Ruhuna el Fatiha okumuş oluruz; bunun da sorumluları cumhuriyete en büyük ihaneti yapmış olurlar.

Bugün Ayasofya müzesinin camiye çevrilmesi için ilk namaz kılınacaktır. Hayırlı olsun. Ancak keşke Türkiye’de farklı, inançların varlığına ve birliğine saygı duyulsa. Ayasofya’nın camiye çevrilmesi Türkiye’deki ekonomik sorunları çözemeyecektir, Kadın cinayetleri bitmeyecektir. Ayasofya’da bugün İslam anlayışına aykırı bir şekilde davetiye ve protokol ile davet edip namazı ve dini bir şov haline getirmek sadece birilerini bugün kurtarır belki ama dini ve namazı siyasete alet edenleri ise İslam dinine zarar verdiklerini tarih yargılar.

  Bu yazı 2915 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI