Bugun...

Emlakçılara Ciddi Rakip

 Tarih: 26-03-2021 13:08:00
Mehmet Ayhan Küçüktaş

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin etkisi, bankaları, asli faaliyetleri dışında zorunlu emlakçılık yapmaya yöneltti.

 

Ocak/2021 ayı itibariyle resmi olmayan verilere dayanarak ülkemizde faaliyet gösteren 24 banka ve 3'ü Katılım bankası olmak üzere 27 bankanın internet sitelerinde satışa sundukları gayrimenkul sayısının 9.376 adet olduğunu görmekteyiz.

 

İnternet sitelerinde satışa sunulan gayrimenkullerin 4.336'sı konutlar olup, 5.039 adedini ise ticari gayrimenkuller (dükkan, mağaza ve tarla), oluşturmaktadır

 

Bankalar tarafından satışa sunulan gayrimenkuller arasında ticari gayrimenkullerin fazla olması dikkat çekici olup, ekonominin seyrini de göz ününe sermektedir.

 

Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan Covid_19 pandemisi nedeniyle uzun süredir kapalı olan İcra Mahkemelerinin yargılama faaliyetlerine zaman zaman ara vermesi neticesinde bankaların elindeki gayrimenkuller azalmıştır. İcra Mahkemelerinin faaliyetlerinin normale dönmesi ile birlikte 2021 yılının 2. çeyreğinden sonra bankaların elindeki gayrimenkullerde artış olacağı kanaatini taşımaktayız.

 

Satışa sunulan toplam 9.376 adet gayrimenkulün 5.146 adedi kamu bankalarının İnternet sitelerinde yer almaktadır. Diğer bir deyişle listelerin %55 gibi ağırlıklı kısmı kamu bankalarına borçlarını ödeyemeyen müşterilerin teminatını oluşturan gayrimenkullerden kaynaklanmaktadır.

 

Görünen o ki içinde bulunulan ekonomik krizin yıkıcı etkileri, toplumun tümünü, işçi, işveren ve işini kaybetmiş kesim demeden tüm halkı derinden etkileyecektir.

 

Önümüzdeki dönemde gerek kamu ve gerekse özel sektörde faaliyet gösteren bankalar, müşterilerine kullandırdıkları kredilerin zamanında ödenmemesi neticesinde kredi teminatına aldıkları gayrimenkulleri alacaklarına mahsuben aktifine kaydedip, geniş bir portföy ile emlakçılara ciddi rakip olacaktır.

Mehmet Ayhan Küçüktaş

Bankacı - Ekonomist

  Bu yazı 6451 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI