Bugun...

Soysuzlar…

 Tarih: 03-08-2021 11:01:00
Mehmet Uzel

Siz Türk Milletinin ne olduğunu daha anlayamadınız. Gün birlik günüdür. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap hepsi bir olur kavgalarını unutur. Sadece Vatan için çarpar kalpler. Şunu iyi bilin bizi kimse niye yıkamıyor biliyor musunuz? İşte birlik ve beraberliğimizden dolayı. Biz Türk Milletiyiz. Ülkemizde ormanlarımız vasıtasıyla tezgâhlanan kirli oyuna karşı her zaman birlik, beraberlik, dirlik anlamında siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, bu topraktan ekmek yiyen, bu topraklarda yaşayan herkesi ve her kesimi dik durmaya, mücadele etmeye, hepimiz taşın altına elimizi koymalıyız. Bu ülke bizim..

 

Elbette bu yaralar sarılacak. Elbette acılar dinecek… Evet, yangın sadece Akdeniz ve Ege bölgesini değil, tüm Türkiye’yi kapsadı. O ormanlar hepimizin yüreği de yanıyor. Yanan ağaçlar, binlerce ölen canlılar, insanlar, hepimizin ciğerinin bir parçasını aldı gitti. Sıcaklık hat safhada, rüzgar korkunç. Havadan destek çok az. Kiralık ve desteğe gelen uçaklar ile helikopterler yetmiyor. İnsanlar karadan elinden geleni yapıyor ama etkilemiyor... Ve o güzelim ormanlar bir bir yok oluyor.

 

Ülkemizin tarihinde bu çapta yangın olmamıştı. Şimdiden o güzelim koylardaki, dağlardaki ağaçlar yanıp gitti.. Yepeler kel kaldı. Ve Türkiye olarak yangına teslim olmuş durumdayız. Şimdide bu soysuzlar sosyal medyada açıklamalar yapmaya başladılar.

 

Allah kimseyi çaresiz bırakmasın! Oturup halimize ağlarız, ama elinde bir şey gelmez. Canının sağ olması tek tesellidir. Ama gidenler, yananlar. Daha kötüsü umursamazlık. Bir anda her şey değersizleşir. Malum, lüks yaşam, para, itibar... Hepsi yok olur gider..

 

Bu yangınların hepsi insan kaynaklı yangınlardır. Yangınların yüzde doksan dokuzu insan kaynaklıdır. Öyle aşırı sıcaktan orman kolay kolay yanmaz. Bence doğa bizden intikamını her türlü alıyor. Giderek betonlaşan ülkemiz, sürekli çevre katliamları ile gündeme gelirken maalesef bunun sonuçlarını ağır ödüyoruz. En büyük sorun insanlar. Başroldeki bu canlı, insan her şeyi yok etmeye devam ediyor..

Sayın Vali, defalarca yazdım havai fişekler ve maytapları yasaklayın diye bunlar devam ettikçe şehir merkezin de de yangınlar çıkacak. Kırsal kesimlerde bağ evlerinde atılan havai fişekler bakımsız hozan bağları yakar. Bunun için bunları atılmalarını yasaklayın..

Doğayı korumak bu kadar zor mu?

  Bu yazı 4439 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI