Bugun...

Merak ve Sabır ile Cevap Bekliyorum...

 Tarih: 29-01-2020 12:40:00
Sebati Ataman

Kayseri’de zaman zaman Suriyeli’ler sorununu dile getiriyoruz. 25 Aralık 2019 tarihi itibari ile şehrimizde kayıtlı 73.452 Suriyeli yaşıyor. Yani İlimizin nüfusunun %5.29’u Suriyeli, tabii bu sayı ve oran resmi verilere göre...

Tüm ülkemizde olduğu gibi Kayseri’de de Suriyelilerin gelmesi ile sayısız sorunlar yaşanmaya ve bu sorunlar her geçen gün artmaya devam etmekte ve yakın gelecekte de bu sorunların çözümü maalesef mümkün görünmemektedir.

Suriyeliler konusunun günlük yaşantımızda son zamanlarda dikkatimi çeken ve Emniyet Müdürlüğü’müz ile Belediye Başkanlarımızın cevaplamasını ve Kayserili  hemşehrilerimizi bilgilendirmesini beklediğim sorularımın ilgililerce cevaplanmasını bekliyorum…

 

Emniyet Müdürlüğümüzce cevaplanmasını beklediğim sorular;

Kayserimiz’de yaşayan Suriyeli ve diğer yaşayan göçmenlere ait MA, MB, SAA gibi plakalı araç sayısı kaçtır?

Bu araçları kullananların ehliyetleri var mıdır, var ise nasıl verilmiştir, Suriye’de alınan ehliyetleri var ise denkliği için sınav veya mülakat yapılmış mıdır?

Trafikte olan araçların alım satımları kontrol ediliyor mu? Bu satış veya alışlarda noter satışı nasıl yapılmakta, vergi veriyorlar mı,  trafik muayene işlemleri nasıl yapılıyor, trafik sigortası ve kasko yapılıyor mu, yapılıyor ise bedelleri Türk vatandaşların ödediği miktarlar ile aynı mı?

Suriyelilerin bu araçların muayeneleri nasıl takip edilmektedir?  Trafik cezası kesiliyor mu, kesiliyor ise bu güne kadar kaç ceza kesilmiştir, eğer ceza kesiliyor ise bugüne kadar kesilen cezaların ne kadarı ödenmiştir?

 

Belediye Başkanlarımızdan cevaplanmasını beklediğim sorular;

Şehrimizde yaşayan Suriyelilere ait işyeri, imalathane gibi yerlerin sayısı kaçtır?

Ticaret yapan ve işyeri açan göçmenlerin, iş yeri açma ruhsatları ve bu işleri yapmak için gerekli hijyen, ustalık belgesi gibi evrakları var mıdır?

Suriyelilere ait iş yerleri hangi sıklıkla kontrol edilmektedir. Kayıt altına alınıyorlar ise ne şekilde kayıt altına alınmaktadır, alınması gereken vergiler, resim ve harçlar alınmakta mıdır ve ne şekilde alınmaktadır?

Bu iş yerlerine ceza kesilmiş midir, kaç adet kesilmiştir, varsa kesilmiş cezalardan kaç tanesi ödenmiştir?

Sayın ilgililerden merakımı giderecek cevapları “BİLGİ EDİNME KANUNU “ kapsamında merak ve sabır ile bekliyorum…

  Bu yazı 1742 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI