Bugun...

Kaza ile İnsan Öldürmek Suç mu?

 Tarih: 10-07-2019 16:25:00
Tolga YILMAZ

1989 yılının Şubat ayının 9. Günü akşam saatlerinde güvenli olan sokaklarda arkadaşlarımla oyun oynarken, komşularımızın bizim evin önünde toplandığını gördüm. Bir süre bana baktılar ve annemin nerede olduğunu sordular. Annem 2 sokak ötedeki bir aile dostumuza akşam oturmasına gitmiş, babam ise henüz eve gelmemiş, iletişim araçları sınırlı olduğu için kapıya babamın okumasını için not yazmıştık.

Komşularla göz göze geldiğimizde bazılarının gözlerinde yaşlar belirdiğini gördüm. Annemi çağırmamı istediler. Koşarak annemi çağırmaya gittim.

Anne, komşular bizim evin önüne toplanmış seni istiyorlar…

Annem durumu anlamışçasına ayakkabılarını tam giyemeden koşarak evin önüne geldi. Feryat bir anda kopunca, ben arkadaşlarla oynamaya devam ettim.

Bir arkadaş feryadın koptuğu ortamdan ayrılıp yanımıza geldi ve bana “Baban ölmüş!” dedi.

Henüz 10 yaşındaydım… Kız kardeşim 6, ağabeyim ise 14 yaşındaydı. Annem 33 yaşında.

O gece evde toplanan akrabalarımızla birlikte yakılan ağıtlar hala kulaklarımda çınlıyor.

Sabah olunca ne olacağını merak ederken, saat 10. Sularında evimizin önüne bir otomobil yanaştı ve bagajdaki tabutu gördüm!

Annem tabuta sarılıp, “Bizi bırakıp nereye gidiyorsun, biz sensiz ne yapacağız… 3 çocuğu babasız nasıl bırakırsın” diye sokakları inletiyordu!

Babam neden ölmüştü?

Mezarlığa gidip, ben ve ağabeyime babama son kez dokunmam gerektiğini söylediler. Üzerinde kan lekeleri olan beyaz kefen içindeki babamıza ağabeyimle birlikte dokunmuştuk.

Eve geldiğimizde, annem 3 çocuğunu bağrına basıp, ağabeyimle bana, “Babanızı koydunuz mu kara toprağın altına” diye ağıtlarına devam ediyordu!

Babam neden ölmüştü?

Henüz 19 yaşında olan ve ehliyetsiz bir sürücü kamyonet ile Fevzi Çakmak Karakolunun önündeki kaldırımda yürüyen babama aracın dikiz aynasıyla çarpmış, babam beyin kanaması geçirerek hayata bugün babamın ölümüyle yaşıt olduğum 41 yaşında veda etmişti.

Mahkeme süreci başladı. Hakim anneme davacı olup olmadığını sordu… Annem davacı olduğunu söyledi ve babamı öldüren katil 2 buçuk ay ceza evinde kaldıktan sonra beraat etti!

Aradan yıllar geçti 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ operasyonlarında babamı öldüren katilin de ceza aldığını görünce “Adalet 27 yıl sonra şimdi tecelli etti” demiştim.

Nerede bir trafik kazasında hayatını kaybeden haberle karşılaşsam 30 yıl önceki anılarım hep depreşir.

Kayseri’nin Talas ilçesinde 12 Nisan 2019 tarihinde 29 yaşındaki alkollü ve kırmızı ışık ihlali yapan sürücü çarptığı araçta 8 kişiyi yaralamış ve 1 kişinin ölümüne neden olmuş!

27 yaşındaki bir insanı öldüren, 3 ay cezaevinde kalan sanığın, mahkemece yapılan yargılama sonucu bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine ve tahliyesine karar verildi.

 30 yıl önce de aynı suç ve aynı ceza, 30 yıl sonra da aynı suç ve aynı ceza! Olan kime oluyor hakim bey?

Kazada hayatını kaybeden Dorukhan A.’nın avukatı Emre Ayan mahkemede, “Biz suç vasfının olası kasta dönüştüğü kanaatindeyiz. Kırmızı ışığı görmesine rağmen hızlandığı ortadadır. Acımız büyük, mağduriyetimiz telafisizdir. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Hayatının baharında evlilik hazırlığı yapan, üniversite sonrası yüksek tahsiline devam eden Dorukhan’ın bu şekilde hayatını kaybetmesi bir cinayet ile eş değerdir”

  Bu yazı 5113 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI