Bugun...

Bilim İnsanları: Güneş’te Anlam Veremediğimiz Bazı Gariplikler Yaşanıyor

Güneş'in solar minimum evresi üzerinde araştırma yapan bilim insanları, Güneş'te garip olayların yaşandığını tespit ettiler. Temelinde radyo parıltısı gibi olan bu olaylar, Güneş yüzeyinin bazı noktalarının çok daha sıcak olmasına yol açıyor.
facebook-paylas
 Tarih: 05-08-2020 13:23:07

Bilim İnsanları: Güneş’te Anlam Veremediğimiz Bazı Gariplikler Yaşanıyor

2020 yılı yine bildiğimiz gibi devam ediyor. Bugüne kadar yaşanan onlarca felaket haberlerinden sonra sıra şimdi de yaşam kaynağımız olan Güneş'e gelmiş gibi görünüyor. Bilim insanları tarafından yapılan son açıklamalar, Güneş'te "garip bir şeyler" olduğunu gözler önüne seriyor. Ancak bu garip şeylerin ne olduğu şu an için anlaşılabilmiş durumda değil.

Güneş üzerinde çalışmalar yürüten bilim insanları, Güneş'in yüzeyinde ne olduğu bilinmeyen bir fenomen keşfettiler. Keşfedilen bu fenomen, Güneş'in bazı bölgelerinin ortalamadan çok daha sıcak olmasına neden oluyor. Üstelik keşfedilen bu noktalar, Güneş'in pek çok yerine yayılmış durumda. Uzmanlar, fenomenin detaylarını gün yüzüne çıkarabilmek için çalışmalarını devam ettiriyorlar.

Uzmanlara göre keşfedilen fenomen, potansiyel olarak "radyo parıltıları". Ancak bu noktada da açıklanamayan bazı durumlar var. Bilim insanları, radyo parıltılarını üç farklı şekilde açıklayabiliyorlar. Keşfedilen garip olaylarsa bu üç şekilde de açıklanamıyor. Dilerseniz hemen, radyo parıltılarının nasıl açıklandığına yakından bakalım.

Bilim insanlarına göre radyo parıltıları, Güneş'in iki kutbundaki koronal delikler, Güneş'in yüzeyinden dışarı doğru fırlayan sıcak madde ve güçlü manyetik alanların bulunduğu yerlerde karşımıza çıkabilir. Ancak son gelişmelerde, bunların hiçbiriyle açıklanamayan radyo parıltıları keşfedildi. Fenomeni keşfeden bilim insanı Juha Kallunki, araştırmaların devam etmesi gerektiğini ifade ediyor.


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI