Bugun...

EMEP Başkan Akdeniz Kayseri’den Seslendi: “İşçi ve Emekçiler Siyaset Sahnesine Çıkmalıdır”

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz Kayseri’de bir dizi ziyaretlerde bulundu. Kahvaltıda kurum temsilcileriyle buluşan Akdeniz, Kayseri Afgan Göçmenler Derneğini ziyaret etti. Emek Partisi Kayseri İl Örgütü’nün düzenlediği söyleşiye katıldı. Akdeniz, “her alanda ortak mücadele şart” dedi.
facebook-paylas
 Tarih: 20-09-2021 14:21:34

EMEP Başkan Akdeniz Kayseri’den Seslendi: “İşçi ve Emekçiler Siyaset Sahnesine Çıkmalıdır”

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Kayseri’de kurum temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya; DİSK Kayseri Bölge Temsilciliği, Eğitim Sen Şube Başkanı ve yöneticileri, Tarım Orkam Sen Temsilcisi, Tüm Bel Sen Temsilcisi, Tüm Emekli Sen Başkanı ve yöneticileri, Sol Parti Temsilcileri, Hacı Bektaş-i Veli Derneği yöneticisi, Çağşak Köyü Derneği yöneticisi, Yol İş 1 No’lu Şube Başkanı, Tomarza Beydağı Derneği Başkanı, Afgan Mülteciler Derneği Başkanı ve yöneticisi katıldı.

 

 

Kahvaltıda konuşan Akdeniz, “Ülkenin içerisinden geçtiği süreçte hem sokakta hem fabrikada hem de grevler mücadelesinde el ele vererek çalışmamızı örgütlemeliyiz. Yerel kurumların bulundukları alanlarda siyasetin sahnesine çıkmaları ve işçiden, emekçiden yana taraf olarak taleplerini ortaya koymaları gerekir” dedi. Akdeniz, “Bugün Emek Partisi olarak biz, iki kutuplu gözüken burjuva siyaset anlayışına karşı üçüncü seçenek çağrısı yapıyoruz. Bu seçenek devrimci, demokratik bir halk seçeneğidir. İçerisinde bulunduğumuz siyasi koşullarda halkın her açıdan ihtiyaçları karşılanamıyor. Bizler bu ihtiyaçların karşılanmasını örgütlemek üzere, emek ve demokrasi güçleri olarak yerellerde çalışmamızı ortaklaştırmalıyız” diye konuştu.

 

“BÜTÜN EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ YAN YANA MÜCADELE ETMELİYİZ”

Kurum temsilcilerinin de söz aldığı kahvaltıda, DİSK Kayseri Bölgesi Temsilcisi Cumali Sağlam, “Son süreçte çalışma koşulları oldukça ağırlaşan işçi arkadaşlarımız işten atılmak ile tehdit ediliyorlar. Birçok alanda sorunlar ile karşılaşıyoruz. Bu noktada enseyi karartmadan örgütlenme mücadelesinde bütün emek ve demokrasi güçleri ile yan yana gelmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

Eğitim Sen Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal ise, “Eğitim konusu sorunları ile bugün bütün Türkiye toplumunun gündeminde. Her hanede her akşam eğitimin sorunları konuşuluyor. Bir buçuk senedir okulların kapalı olmasıyla, Milli Eğitim Bakanlığı dünyada en çok okulları kapatan ikinci ülke konumuna getirdi ülkeyi. İlimiz Kayseri’de de uzaktan eğitim ile eğitime ulaşamayan birçok öğrenci oldu. Özellikle de işçi sınıfının yoğun yaşadığı bölgelerde online eğitime katılımın oldukça düşük olduğunu gözlemledik. Bu durumda doğrudan yoksulluktan kaynaklanmaktadır. Şuanda da yüz yüze eğitime geçişle, eğitim materyallerinin pahalılığı gündemde. Yoksul aile çocukları eğitim materyallerine ulaşmakta zorluk çekiyor” şeklinde konuştu. 

 

İşçilerin ücretlerinde gelir kaybına uğradığına dikkat çeken Yol İş 1 No’lu Şube Başkanı Atilla Özmel ise “Eylül ayında bir işçinin gelir vergisi yükü yüzde 27 civarında. Yüzde 14 ise sigorta ve pirim ödentisiyle bir işçinin vergi yükü yaklaşık yüzde 40. Yani 100 lira ücreti olan işçinin 40 lirası vergiye kesiliyor. Öte yandan ülkedeki mülteciler ucuz iş gücü olarak görülüyorlar. Önemli bir kısmı sigortası ve güvencesiz çalıştırılıyorlar. Bu noktada ülkede ki tüm güçler işçiden emekçiden yana birleşmelidir” sözlerini kullandı.

 

EMEP KAYSERİ’DEN “ZAMLARA HAYIR” MİTİNGİ ÖNERİSİ

Hacı Bektaşi Veli Derneği Yöneticisi Rüstem Gümüş, “Biz Aleviler olarak her zaman yaşadığımız eşit yurttaşlık mücadelemizi ilimiz Kayseri’de sürdürüyoruz. Cemevleri’nin ibadethane sayılması ve Aleviliğin inanç olarak kabul edilmesi yönündeki taleplerimiz devam ediyor. Bu noktada da tüm ötekileştirilenlerin hakkını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Kahvaltıda konuşan EMEP Kayseri İl Başkanı Ahmet Akarsu, “Ekonomi büyüyor diyen hükümet, sermayenin-patronların ekonomisini büyütüyor. İşçilerin-emekçilerin, kadınların, gençlerin, emeklilerin ekonomisi büyüyor. Aksine giderek yoksulluk artıyor. Hayat pahalılığı ciddi bir şekilde artıyor. Faturalar, kiralar, borçlar çığ gibi büyüyor. İl örgütü olarak ‘zamlara-yoksulluğa hayır’, ‘geçinemiyoruz’ diyerek bir çalışmayı örgütlemek zorundayız. Emek ve Demokrasi Güçleriyle güçlü bir miting için kolları sıvamalıyız” ifadelerini kullandı.

 

AFGAN GÖÇMENLER DERNEĞİ ZİYARETİNDE AKDENİZ: “GÖÇMENLERE TÜRKİYE İŞÇİ SINIFI SAHİP ÇIKMALIDIR”

Kurum temsilcileri ile buluşmanın ardından Ercüment Akdeniz ve beraberindeki EMEP heyeti, Kayseri Afgan Mülteciler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ne (ARSA) ziyarette bulundu. Dernek başkanı Dr. Zakira Hekmat, dernek üye ve yöneticileri ile yapılan buluşmada, Afgan göçü meselesi üzerine dayanışma mesajları verildi.

 

Akdeniz, “Bizim içimizde de gerek iktidarda olsun gerekse farklı çevrelerde olsun, Taliban’ı şirin gösterme çabaları olanlar var. Taliban ile uluslar arası hukuku ve diplomatik ilişkileri geliştirme çabası olanlar var. Biz bunları asla kabul etmiyoruz. Bunu kabul ettiğimiz an hem Afganistan’da ki kardeşlerimize haksızlık ederiz hem de buradaki mültecilerin yüzüne bakamaz oluruz hem de Türkiye’de giderek Talibanlaşır. Biz bu politikayı doğru bulmuyoruz, buna da asla izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Akdeniz, “Türkiye’ye gelmiş Afgan ve Suriyeliler başta olmak üzere bütün göçmenler bizim bir parçamız, yani işçi sınıfının bir parçası olmuş durumda. Tekstilde, ayakkabı üretiminde, inşaatta ve birçok alanda Türkiyeli ve göçmen işçiler birlikte çalışıyorlar. Birlikte çalışıp beraber ekmek yiyorlarsa, o zaman ekmeklerini büyütmek için beraber sendikalı olmak lazım, beraber örgütlenmek lazım, beraber ortak hak mücadelesini vermek lazım. Yurdunda olmayan göçmenlerin sınır dışı edilmek gibi bir çekinceleri olabilir. Bu noktada göçmen işçilere, Türkiyeli işçi sınıfı sahip çıkması lazım” ifadelerini kullandı.

 

ARSA BAŞKANI HEKMAT: AFGANİSTAN MESELESİNDE GERÇEKÇİ ADIM ATILMIYOR

Afganistan’da insanlık krizi olduğunu ifade eden, Kayseri Afgan Mülteciler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr. Zakira Hekmat ise “Afganistan’dan birçok haber ve görüntü alıyoruz. Ancak bu durum medyaya yansıtılmıyor. Afganistan’da durum şu an vahim. Orada şuan bir kaos ve insanlık krizi yaşanılıyor. Bölgelere Taliban tarafından ambargo getirilmiş. Şehirlere insani temel ihtiyaçlar ulaştırılamıyor ve birçok kesim göçe zorlanıyor. Afganistan meselesi tüm dünyada çok konuşuluyor fakat hiç gerçekçi adım atılmıyor” dedi. Özellikle kadınların çok zorluk çektiğini anlatan Hekmat ortak çözüm için elele vermek gerektiğini de ifade etti.

ARSA derneği üye ve yöneticileri yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Savaşların insan hayatını en derin şekilde etkilediğini söyleyen Afgan mülteciler, “Ciddi sorunlar çekiyoruz. Geri gönderme merkezlerine ne zaman alınacağız diye beklemek istemiyoruz. Afganlara değil Taliban’a dur demeliyiz” şeklinde konuştu.

 

PANELDE KONUŞAN AKDENİZ: HER ŞEYE KOTA KOYAN İKTİDAR KİRALARA NEDEN KOTA KOYMUYOR?

Emek Partisi Kayseri İl Örgütü “Türkiye Nereye Gidiyor ve Emek Partisi Ne Çözüm Öneriyor?” başlıklı söyleşi düzenledi. Söyleşi de günümüz sorunları, üniversite gençliğinin barınma sorunu, işçilerin fabrikalarda yaşadıkları, pandemi süresinde aşı meselesi ve genel seçimler konuşuldu.

 

Söyleşi de konuşan Ercüment Akdeniz, “Geçen yıl öğrenci arkadaşların kiraladıkları ev 2 bin lira iken bu yıl 4 bin lira civarında. Üniversite öğrencileri kiralık ev bulamıyor. Devlet öğrencilere yurt yapmak için var. Devlet halktan bu kadar vergiyi ne için topluyor? Devlet yurtları yetersiz, kiralık ev bulunmuyor geriye de tarikat ve cemaat yurtları kalıyor. Gençleri oralara mahkûm bırakıyorlar. Her şeye kota koyan iktidar kira ücretlerine neden kota koyamıyor, neden düzenlemiyor? Barınma hakkı bizim hakkımızdır, konut hakkı bizim hakkımız demedikçe ortalık tefeciye, rantçıya kalır. Bu konuda bizlerin bir çalışma içerisinde olmamız gerekmektedir” dedi.

 

“HALKIMIZ SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINA MAHKÛM BIRAKILIYOR”

Fabrikalarda çeşitli nedenlerle işten çıkarmalara değinen Akdeniz, “Patronlar son dönemde bazı şeyleri bahane ederek işçileri işten atıyorlar. Örneğin aşı meselesinde işçilerin kafasının karışık olmasını fırsat bilip aşı olmayanları işten çıkarıyorlar. Pandemi süresince işçileri dip dibe çalıştırırken sorun yok ama aşı olmayınca işten çıkarıyorsun. Biz bunu kabul edemeyiz. Bu işçi arkadaşlarımızı da yanımıza alıp ekmek kavgasını büyütmek lazım. Ayrıca bulunduğumuz mahallede, fabrikada, okulda, iş yerinde aşı olmaya herkesi ikna etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Halkımızı bu süreçte sürü bağışıklığına mahkûm ediyorlar diyen Akdeniz, “Sağlık Bakanlığı’nın politikaları doğru politikalar değildir. Kabineye bakıyoruz, Sağlık Bakanı özel hastaneler sahibi. Turizm bakanının oteller zinciri var. Bu anlayış ülkenin kaynağını kazanç kapısı haline getiriyor. Halkımızın, çocuklarımızın sağlığını ve eğitimini kazanç kapısı haline getirdiler. Hal böyleyken birde genel zamlar belimizi büküyor. Zamlara karşı da hep birlikte mücadele etmeliyiz” sözlerini kullandı.

 

“İŞÇİ SINIFI KENDİ SEÇİM PLATFORMUNU OLUŞTURMALIDIR”

Önümüzdeki seçimler Türkiye’nin kritik bir seçimidir. Bütün bu dertlerimizin içerisinde bir çıkış yolu arıyoruz. Ama bu çıkış yolu sadece bir partiye oy vermekle olmaz. Ekmek davası için, çocuklarımızın geleceği için halkın örgütlü gücüne ihtiyacımız var. Her mahallede her iş yerinde el ele vermemiz lazım. Bu örgütlenmeyi sağlamazsak bu iş olmaz. Ama seçimlerde de bir çıkış yolunu bulmamız lazım. Biz diyoruz ki Türkiye iki kutuplu bir kamplaşmaya sıkıştırılmış durumda. Bir yanda Cumhur, bir yanda Millet İttifakı var. Biz iki ittifakında Türkiye’nin dertlerine deva olacağını düşünmüyoruz. Çünkü Cumhur ittifakı tek adam rejimini devam ettirmek istiyor, Millet İttifakı’ da sermaye grupları ile arasına kalın bir çizgi çekmiş durumda değil. İşçi sınıfı kendi seçim platformunu ortaya koymalıdır. Önce kendi çıkarlarını önce kendi taleplerini ortaya koyan siyasi bir platform ortaya koymalıdır. İşçi ve emekçiler siyaset sahnesine çıkmalıdırlar. İnşa etmek istediğimiz budur. Demokrasiden, emekten yana olanlar ile üçüncü bir seçeneği savunuyoruz” dedi.

 

METAL İŞÇİSİ: “BİRİLERİNDEN BİR ŞEYLER BEKLEYEREK SONUCA ULAŞAMAYIZ”

Soru-cevap bölümünde metal ve tekstil işkolundan işçiler söz aldı. Fabrikalarda yaşadığı sorunlara değinen bir tekstil işçisi, “Fabrikalarda pozitif vakalar artıyor. Patronlar, sorumlular eliyle pozitif çıkanlarla yan yana çalışan diğer işçileri çalışmaya devam ettiriyor. Filyasyon ekiplerinin de bu duruma müdahale etmemesini doğru bulmuyoruz” dedi. Bir metal işçisi, “3. Seçeneğin işçiler ve emekçiler açısından doğru bir çıkış olduğunu düşünüyorum. İşçiler her alanda köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor. Bulunduğumuz fabrikadan başlayarak, kim nerede ise orada mücadele etmelidir. Birilerinden bir şeyler bekleyerek sonuca ulaşamayız” diye konuştu. Üniversiteli ve liseli öğrenciler söz aldı. Barınma sorunu dikkat çeken öğrenciler, “Yaklaşık bir buçuk iki yıldır eğitimden uzak kaldık. Yeni dönem açısından da bir hazırlık yok. Barınma sorunları devam ediyor. Öğrenciler olarak taleplerimiz etrafında bir araya gelmeliyiz” denildi.


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
Sizlere Profesyonel konuda hizmet sunan , istanbul escort , şişli escort , fatih escort , escort çekmeköy ve topkapı escort hakkında fazlası ile bulunabilirlik sağlamaktadır.
  HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 10 7 0 3 20 9 24 +11
2 Hatayspor 10 6 2 2 19 8 20 +11
3 Beşiktaş 10 6 2 2 20 12 20 +8
4 Alanyaspor 10 6 2 2 16 15 20 +1
5 Fenerbahçe 10 6 3 1 14 11 19 +3
6 Fatih Karagümrük 10 5 2 3 16 12 18 +4
7 Konyaspor 10 4 1 5 14 9 17 +5
8 Galatasaray 10 5 3 2 15 14 17 +1
9 Altay 10 5 5 0 16 16 15 0
10 Adana Demirspor 10 3 3 4 15 15 13 0
11 Başakşehir FK 10 4 6 0 13 13 12 0
12 Gaziantep FK 10 3 4 3 12 14 12 -2
13 Yeni Malatyaspor 10 4 6 0 11 17 12 -6
14 Sivasspor 10 2 3 5 14 12 11 +2
15 Kayserispor 10 3 5 2 13 17 11 -4
16 Giresunspor 10 2 5 3 6 10 9 -4
17 Antalyaspor 10 2 5 3 11 16 9 -5
18 Göztepe 10 2 6 2 9 14 8 -5
19 Kasımpaşa 10 1 6 3 10 16 6 -6
20 Çaykur Rizespor 10 1 8 1 8 22 4 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 10 7 0 3 19 3 24 +16
2 MKE Ankaragücü 10 7 0 3 19 6 24 +13
3 Eyüpspor 10 6 2 2 17 12 20 +5
4 BB Erzurumspor 10 6 3 1 15 10 19 +5
5 Bandırmaspor 10 6 4 0 18 10 18 +8
6 Kocaelispor 9 5 3 1 9 9 16 0
7 Tuzlaspor 9 4 3 2 9 8 14 +1
8 Gençlerbirliği 9 4 3 2 12 14 14 -2
9 Samsunspor 9 3 3 3 14 14 12 0
10 Boluspor 9 3 4 2 9 9 11 0
11 Bursaspor 9 3 4 2 12 13 11 -1
12 Menemenspor 10 3 5 2 12 18 11 -6
13 İstanbulspor 9 3 5 1 12 13 10 -1
14 Denizlispor 9 3 5 1 9 12 10 -3
15 Altınordu 10 3 6 1 12 22 10 -10
16 Adanaspor 10 2 5 3 12 16 9 -4
17 Manisa FK 10 3 7 0 12 18 9 -6
18 Keçiörengücü 9 2 6 1 8 14 7 -6
19 Balıkesirspor 9 2 7 0 6 15 6 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 29/10/2021 Trabzonspor vs Çaykur Rizespor
 30/10/2021 Kasımpaşa vs Yeni Malatyaspor
 30/10/2021 Altay vs Sivasspor
 30/10/2021 Hatayspor vs Beşiktaş
 30/10/2021 Konyaspor vs Fenerbahçe
 31/10/2021 Kayserispor vs Fatih Karagümrük
 31/10/2021 Alanyaspor vs Göztepe
 31/10/2021 Galatasaray vs Gaziantep FK
 01/11/2021 Başakşehir FK vs Adana Demirspor
 01/11/2021 Giresunspor vs Antalyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 30/10/2021 Bandırmaspor vs Samsunspor
 30/10/2021 Manisa FK vs Boluspor
 30/10/2021 Eyüpspor vs MKE Ankaragücü
 31/10/2021 Ümraniyespor vs Tuzlaspor
 31/10/2021 BB Erzurumspor vs Balıkesirspor
 31/10/2021 Denizlispor vs Kocaelispor
 31/10/2021 Gençlerbirliği vs İstanbulspor
 01/11/2021 Adanaspor vs Altınordu
 01/11/2021 Bursaspor vs Keçiörengücü
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 31/10/2021 Serik Belediyespor vs Hekimoğlu Trabzon
 31/10/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Van Spor FK
 31/10/2021 Ergene Velimeşe vs Adıyaman FK
 31/10/2021 Etimesgut Belediyespor vs Çorum FK
 31/10/2021 Kahramanmaraşspor vs Ankaraspor
 31/10/2021 Sarıyer vs Bodrumspor
 31/10/2021 Sivas Belediyespor vs Somaspor
 31/10/2021 Turgutluspor vs İnegölspor
 31/10/2021 Diyarbekir Spor vs Afjet Afyonspor
 01/11/2021 Sakaryaspor vs Niğde Anadolu FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 31/10/2021 Sancaktepe FK vs Batman Petrolspor
 31/10/2021 Artvin Hopaspor vs Bergama Belediyespor
 31/10/2021 Başkent Gözgözler Akademi FK vs Erbaaspor
 31/10/2021 Çatalcaspor vs Belediye Kütahyaspor
 31/10/2021 Kahta 02 Spor vs Hendek Spor
 31/10/2021 Karaman Belediyespor vs Bursa Yıldırımspor
 31/10/2021 Nevşehir Belediyespor vs Elazığspor
 31/10/2021 Osmaniyespor FK vs Fatsa Belediyespor
 31/10/2021 1954 Kelkit Bld.Spor vs Arnavutköy Belediye
resmi ilanlar
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI