Bugun...

ERÜ’de öğrencilerin online sınavlarda ‘hatalı soru’ isyanı!

Erciyes Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi 3. Sınıf öğrencileri girdikleri ‘tefsir’ dersinde 6 hatalı soru ile karşılaştı. Hatalı soruları hocalarına ileten öğrenciler, hataların ERÜZEM’den kaynaklandığı cevabını aldılar, ancak ERÜZEM de sorularda hata olmadığını söyleyince onlarca öğrenci, dersten kaldı.
facebook-paylas
 Tarih: 24-06-2020 14:51:52

ERÜ’de öğrencilerin online sınavlarda ‘hatalı soru’ isyanı!

Haber: Şeref Kahraman - Erciyes Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi 3. Sınıf öğrencileri girdikleri ‘tefsir’ dersinde 6 hatalı soru ile karşılaştı. Hatalı soruları hocalarına ileten öğrenciler, hataların ERÜZEM’den kaynaklandığı cevabını aldılar, ancak ERÜZEM de sorularda hata olmadığını söyleyince onlarca öğrenci, dersten kaldı.

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 3. Sınıf ikinci döneminde öğrenciler, koronavirüs tedbirleri kapsamında online sınavlara girdi.

Bir çok öğrenci tarafından gazetemize online sınavda yaşadıkları sorunlarla ilgili şikayetler geldi. Bir öğrenci, yaşadıkları sorunu şöyle anlattı: “İlahiyat Fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyiz. Tefsir sınavına girdik. Sınavlar ERÜZEM üzerinden online oluyor. Sorularda bazı hatalar vardı, o hataları hocamıza ilettik ama buna rağmen benim hatam değil ERÜZEM’in hatası. Oraya gidin ve söyleyin’ diyerek hocamız soruların hatalı olduğunu onayladı. ERZÜEM’e gittik onlar da bilgi sistem bizim sorularımız da hata yok, hatamız yok dedi. Normalde daha yüksek alacağımız daha düşük notlarla geçmiş olduk. Sınırda kalan arkadaşlarımız var, hatalı olan soruların puanları eklenmemesi nedeniyle sınıfta kalan arkadaşlarımız var.

Tefsir dersi de il müftümüz Şahin Güven ile Prof. Dr. Lütfullah Cebeci hocamızın ortak yaptığı sınavdı. Bizim bir haksızlığa mağduriyetimiz söz konusu, hatalı sorular nedeniyle dersten kalan arkadaşlarımız var. En azından rektörümüzün bu konuyu duymasını sağlamak istiyoruz.”

Başka bir öğrenci ise ‘Din Eğitimi’ dersinin sınavlarından tüm öğrencilerin çok düşük not almasını şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi. Öğrenci vize puanlarını görünce çok şaşırdığını belirterek, “Din Eğitimi dersine de Prof. Dr. Şevki Aydın giriyor. Kendisi çok ünlü bir hoca. Ben şahsım olarak vizelere verilen ödevlere aşırı önem gösterdim. Emek sarf etmekle beraber, bu zamana kadar 90 ile 100’den aşağı notum olmadı. Bu sınavda vize ödevinde hocanın bana verdiği not 29 oldu. Görünce gözlerime inanamadım. Diğer arkadaşlara 3,9, 20 gibi komik puanlar verilmiş. Tüm fakültede bu hocanın verdiği puanlar sisteme girildi, biz şikayet ettik ama itirazı dile getirdik, neden puanların bu kadar düşük olduğuna dair cevap verilmiyor” diye konuştu.

Öğrenciler yaşadıkları bu sorunlardan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış’ın duymasını istediklerini söyleyerek, “Çok sinir bozucu durum, 6 tane Tefsir dersine hatalı soru vardı, din eğitimi dersinden ise aşırı düşük puanlar verildi. Bu arada sistem 27’sinde kapanırsa, o hatalı sorular düzeltilemeyecek ve onlarca öğrenci mağdur olacak. Bizim gayretlerimizin boşa gitmemesi için son 3 gün kaldı” dediler.

Ayrıca öğrencilerin bu sorunları Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e de aktardıkları da öğrenildi.

Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EĞİTİM Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI